Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

29.9.2018 - 17.11.2018

Anna Hulačová: Spanilá jízda

Anna Hulačová ve svém díle Spanilá jízda zasazuje do plochých, vodorovných povrchů tvary, které se vyvíjí z buněčných struktur, mikroorganismů nebo orgánů hmyzu, v rámci biosféry nejrůznějších rozměrů. Tento neznámý mikro-makro prostor pak slouží jako půda, do které umělkyně vsévá spleť symbolických citátů z tradic, mytologie a historie.

Vizuální jazyk Hulačové je vyjádřen materiálností její práce: betonové povrchy různých struktur nanáší na spodní konstrukce, na hladké betonové plochy i vsazené hliníkové a papírové desky kreslí plynulými tahy grafitové tužky, včelí plástve a další přírodní materiály zasazuje do vnitřních komor postav, pomocí polymerních materiálů vytváří povrchy jako z masa a vosku.

Hulačová přichází s novým využitím české vizuální kultury dvacátého století a vytváří imaginární kulturní vyobrazení světa, ve kterém dnes žijeme. Hulačová aktualizuje a zároveň čerpá z konceptů a témat sochařství sovětské éry, zápalu pro budoucnost v poválečném Československu a zemědělské kolektivizace padesátých let. Ve svém díle Spanilá jízda využívá modelů minulých, přítomných i budoucích znázornění s pomocí přímých i volnějších citací z historie sochařství. 

Fyziologie hmyzu, sexuální návyky a kolektivní dynamičnost fungují jako leitmotiv Spanilé jízdy, a to především v souvislosti s lidskou společností. Obnažený stroj, neobklopený žádnou mechanikou, se přetváří ve hmyz, průmysl se stává součástí organického celku. V detailním vyobrazení se vesele páří dvě vážky, které během styku spojují svá těla, aby vytvořily létající celek s osmi křídly. Vysoký reliéfový vlys vyobrazuje včelaře, kteří si přebírají velkolepá gesta sovětských hrdinů. Hmyz je pak znázorněn jako průmyslový dělník- dělník začleněný do ekologického systému.

Ke Spanilé jízdě Anny Huačové bude po zahájení poskytnuta krátká antologie, která bude obsahovat například texty Thomase Cuckla a Nilse Alix-Tabelinga. Výstava se koná za podpory Českého centra v Londýně, Techo | Royal Ahrend a Hunt Kastner, Prague. Expozice bude k vidění do 17. listopadu 2018. 

Akce je součástí festivalu czech100, přehlídky českého filmu, divadla, výtvarného umění, designu a hudby, pořádaného u příležitosti oslav 100. výročí založení Československa (28 October - 9 December 2018).


 

 

 

 

Místo konání:

Kunstraum, 21 Roscoe Street, London EC1Y 8PT

Datum:

Od: 29.9.2018
Do: 17.11.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala