Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.9.2016 - 28.1.2017

H3T architekti na výstavě Soak, Steam, Dream

Nejnovější výstava v Roca Gallery, jež je součástí London Design Festivalu 2016, se zabývá fenoménem komunitních lázeňské kultury skrze nápady současných architektů a designérů. Výstava představuje i práce českého architektonického studia H3T, známého pro své ‘pop-up’ sauny zavěšené na mostě či plovoucí uprostřed jezera. http://www.h3t.cz/

Na výstavě jsou k vidění i projekty lázní od Petera Zumthora, Skene Catling de la Peña a Kengo Kumy. Tyto projekty přetvářejí lázně na společenský prostor a doplňují je o chytré využití vody vhodné do 21. století.

Kurátorka Jane Withers říká: „Již od starověku tu existuje neuvěřitelně bohatá kulturní a architektonická tradice spojena s veřejnými lázněmi. S příchodem osobních koupelen a klinickým přístupem k hygieně a zdraví jsme přišli o všechny rozměry pocitů spojených s veřejnými lázněmi, místem určeným nejen k relaxaci, ale také místem sociální interakce a komunitního života. Ta tam je i smyslová dimenze architektury ticha, klidu a rozjímání, navržena tak, aby ji návštěvník obdivoval nadnášen vodou či skrze závoj páry. Výstava Soak, Steam, Dream má za cíl poodhalit renesanci lázeňské kultury.“;

Pomocí fotografie, filmu a archívních předmětů se výstava zamýšlí nad tím, jak je toto bohaté panorama přetvářeno do nové lázeňské kultury v době, kdy jsou vodní zdroje pod stále větším tlakem, a dává nám možnost se znovu propojit s vodou a přehodnotit její využití zodpovědnějším a citlivějším způsobem. Na rozdíl od dnešních wellness center, míst spojených s luxusem a exklusivitou, mají lázně mnohem inkluzivnější kořeny. Začínají se tak objevovat modely reagující na změny v městských podmínkách a na stále se zmenšující životní prostor, posunujíce hranice mezi veřejným a soukromým, osobním a komunitním.

Více informací o výstavě na:
http://www.uk.roca.com/news-and-events/fairs-and-events/events/reinventing-bathing-culture

H3T ARCHITEKTI
H3T architekti je pražské architektonické studio, které se proslavilo návrhy nevšedních saun. Po velice kladných ohlasech na jejich komunitní saunu se architekti snažili nalézt ještě lepší a inovativnější řešení a stali se tak možná nejplodnějšími a nejoriginálnějšími tvůrci mobilních saun na světě. Doposud postavili devatenáct saun, mezi něž se řadí létající sauna, plovoucí sauna, cyklosauna a malá přívěsová sauna. Všechny slouží jako komunitní sauny, často ve formě dočasných projektů na frekventovaných a známých místech (např. Piazzetta Národního divadla v Praze). V rámci výstavy v Roca Gallery představí H3T architekti projekt dočasných a mobilních lázní.

www.h3t.cz
www.designboom.com/architecture/h3t-architects-bike-sauna


Vstup volný

Zaregistrujte se na zahajovací party k výstavě, která proběhne 15. září 2016


Doprovodná akce:
Architects reimagine bathing - from guerilla saunas to pop-up bath houses
11. října 2016, 18:30
Roca London Gallery, Station Court, Townmead Rd, London SW6 2PY
Více info


Součástí London Design Festival


Organizováno Roca London Gallery

H3T architekti: Cyklosauna, 2011


H3T architekti: Mobilní sauna Cylinder, 2012


H3T architekti: Létající sauna, 2011


H3T architekti: Sauna na kolečkách, 2011


H3T architekti: Sauna Poleno, 2013

 

 


Místo konání:

Roca London Gallery, Station Court, Townmead Rd, London SW6 2PY

Datum:

Od: 16.9.2016
Do: 28.1.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala