Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

30.1.2020 19:00

Havana + diskuse s režisérkou Janou Bokovou a producentem a moderátorem BBC Alanem Yentobem

Tento neobyčejný dokument zachycující život na Kubě zahajují amatérské záběry (natočené na 16mm film) z vítězné revoluce Fidela Castra z roku 1959. Očima exulantského kubánského básníka Reinalda Areny a především kubánských obyvatel, kteří uprostřed zničených havanských krás hovoří o svých domovech, svém městě a zemi, sleduje přerod předrevoluční Kuby v nestálost té Castrovy v roce 1989. Havana posloužila i jako přímá inspirace Julianu Schnabelovi při natáčení jeho filmu Než se setmí. Působivé a nezapomenutelné obrazy podtrhuje čtená poezie předních autorů a příběhy umělců i obyčejných Kubánců všech generací, například postarší dámy, která propadla podlahou svého zchátralého domu, básníka hledajícího sebe samotného nebo ženy, jež emigrovala do Ameriky a už nikdy nespatří svou stárnoucí matku. Film se klaní Havaně a jejím obyvatelům, je překrásně lyrický, doprovází ho poutavá hudba a čiší z něj režisérčino porozumění pro život v komunismu i exilu.

Spojené království – BBC Arena, 1990, 105 minut, anglické titulky

Snímek pozoruhodně zachycuje město, jeho obyvatele, jejich naděje i útrapy.
Victoria Segal, The Sunday Times

Po projekci proběhne diskuse s režisérkou Janou Bokovou a producentem a moderátorem BBC Alanem Yentobem

Filmová režisérka Jana Boková od roku 1968 střídavě žije v Londýně, Paříži a Buenos Aires a své filmy točí v angličtině, francouzštině, španělštině a češtině. Tato česká rodačka opustila svou domovinu v roce 1968 po invazi sovětských vojsk a dokončila svá studia v Paříži, kde získala doktorát v oboru umění se specializací na fotografii a surrealismus. Poté v USA fotografovala pro časopis Rolling Stone a následně se přestěhovala do Anglie, kde začala studovat na National Film School. Jako filmová režisérka debutovala v roce 1975 s kriticky uznávaným snímkem Militia Battlefield. Pro dokumentární série BBC Omnibus a Arena pravidelně točila mezinárodně oceňované snímky. Na působivý seznam jejích více než 20 dokumentů patří: Jen o jednu válku víc (1977), Marika a Marevna (1977–1978), Obývací pokoj (1978), Tak se vidím (1979), Utíkat s Quinnem (1980), Dallas, velký obchod (1981), Lidé ze Sunsetu (1983), Havana (1989–90), Avignon (1999), Eric Clapton! (2002), Tango Salon (2004) a Bye Bye Shanghai (2008). Také natočila celovečerní hrané filmy Hôtel du Paradis (Francie, 1986), promítaný na Filmovém festivalu v Cannes, a Deník na povídku (Diario para un cuento, Argentina, 1998). V roce 1979 promítalo její rané dokumenty kino National Film Theatre v Londýně, za její kompletní tvorbou se v roce 2002 ohlédlo pařížské muzeum Cinémathèque française, v roce 2012 Národní filmový archiv v Praze a v roce 2018 Muzeum kinematografie v Buenos Aires.

Alan Yentob je britský televizní výkonný producent a moderátor a bývalý kreativní ředitel BBC. V roce 1968 nastoupil jako stážista do BBC World Service, kde se později stal producentem a ředitelem a pracoval na známé dokumentární sérii Omnibus. Byl rovněž jedním z iniciátorů jiné dokumentární série – Arena, kterou zastřešoval jako editor. V BBC dále působil jako ředitel hudebních a uměleckých programů, vedoucí BBC2, vedoucí BBC1, programový ředitel a ředitel dramatických a zábavních pořadů a pořadů pro děti. Mezi lety 2004 a 2015 pracoval jako kreativní ředitel BBC, kdy dohlížel na kreativní televizní, rádiovou a interaktivní produkci. Od roku 2003 také uvádí pravidelný umělecký pořad Imagine.

VSTUP ZDARMA, 
REZERVACE PŘES EVENTBRITE
Vstup se otevírá v 18:30.
Sedadla si nelze rezervovat. Pokud si nejpozději deset minut před zahájením projekce nevyzvednete své vstupenky, budou určeny k volné distribuci.

Součástí Zaostřeno: Jana Boková

Vstup do kina je přes recepci Velvyslanectví České republiky v Londýně na adrese 26 Kensington Palace Gardens, Londýn, W8 4QY. Vchod je z ulice Bayswater Road. Vezměte prosím na vědomí, že prostor není bezbariérový.

Místo konání:

Czech Centre at the Czech Embassy Cinema, 26-30 Kensington Palace Gardens, Kensington, London, W8 4QY

Datum:

30.1.2020 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala