Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.7.2015 - 15.8.2015

Hra Samuela Becketta a Václava Havla budou společně uvedeny v londýnském The Drazton Arms Theatre

28. července – 15. srpna 2015 uvádí soubor Blue Rider inscenace Samuela Becketta a Václava Havla v divadle The Drayton Arms. Havlova Vernisáž byla poprvé představena skupinou Blue Rider v roce 2014 na festivalu RADA. Katastrofa od Samuela Becketta, která byla napsána v roce 1982, byla věnována Václavu Havlovi, v té době politickému vězni v Československu, který byl odsouzen na čtyři a půl roku za „podvratné činnosti“. Poprvé se tyto dvě inscenace uvádí společně.

Pět představení v týdnu (úterý – sobota) 28. července – 15. srpna 2015 20:00
Představení pro novináře: čtvrtek 30. července 2015 – 20:00
Drayton Arms Theatre, 153 Old Brompton Road, London SW5 0LJ

Vstupenky jsou k dispozici na  TicketSource www.ticketsource.co.uk/blueridergroup
thedraytonarmstheatre.co.uk/tickets 
www.facebook/blueridergroup.com
www.bluerider-group.com

Katastrofa, Samuel beckett
Divadelní režisér a jeho asistentka nastaví protagonistu tak, že stojí na jevišti na čtvercovém podstavci, je bosý a hlavu sklání směrem k nim. Tímto Havel, jako zajatec, tiše přenáší publikum do podvědomí svého dilema. 

Vernisáž, Václav Havel
Ferdinand je pozván na skleničku ke svým přátelům Michaelovi a Věře a snaží se jim chválit jejich nově vybavený byt. Tím, jak pár vyjadřuje dokonalost svého manželství a životního stylu, se však rozhovor obrací v osobní útok proti Ferdinandovi, napadají jeho domov, jeho ženu a jeho práci spisovatele. Nadávky vrcholí a Ferdinand se snaží odejít.

Obě inscenace jsou tajemné, strnulé a tragikomické.

Beckett a Havel a jejich velmi zvláštní přátelství.
Godot is here!

Katastrofa od Samuela Becketta, která byla napsána v roce 1982, byla věnována Václavu Havlovi, v té době politickému vězni v Československu, který byl odsouzen na čtyři a půl roku za „podvratné činnosti“. Poprvé se tyto dvě inscenace uvádí společně.

Ačkoliv se Beckett s Havlem nikdy osobně nepotkal, byl hluboce znepokojen pronásledováním spisovatelů a umělců ve východní Evropě a byl zděšen, když zaslechl, že bylo Havlovi ve vězení zakázáno psát.

Becketova nejslavnější divadelní hra, Čekání na Godota, symbolizovala utrpení české opozice - čekání na něco, co se zdálo, že nikdy nepřijde. Po pádu komunistické vlády v roce 1989, těsně před Beckettovou smrtí, se vydali protestanti do ulic Prahy s nápisy „Godot je tu“. Beckett žil tak dlouho, že si stihl uvědomit, že setrvání a vzdor přivedl jeho přítele k tomu, aby vedl národ, co naopak nestihl, bylo Havlovo jmenování prezidentem.

Soubor Blue Rider
Blue Rider byl založen Lisou Moore a Markem Webb aby uvedli Stoppardovy hry v divadle The King's Head – „The Dissolution of Dominic Boot“ a „If You're Glad I'll Be Frank", v režii T. P. Kaela. Havlova Vernisáž byla poprvé představena skupinou Blue Rider v roce 2014 na festivalu RADA. Na Beckettově představení inscenovaném společně s Havlovou Vernisáží spolupracovali s Clare Bloomer a Garym Tushaw.
www.bluerider-group.com

Místo konání:

Drayton Arms Theatre, 153 Old Brompton Road, London SW5 0LJ

Datum:

Od: 28.7.2015
Do: 15.8.2015

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala