Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.11.2009 0:00 - 0:00

Hrdinové jako my

Divadlo Komedie – Pražské komorní divadlo uvádí adaptaci úspěšné novely Thomase Brussiga Hrdinové jako my, ohlížející se za událostmi roku 1989, vedoucími k pádu Berlínské zdi, z pohledu bývalého člena tajné policie. Pouze tento večer. Součástí FeEast 09.


Pokladna: 020 8237 1111
Vstupné
£12 (zlevněné £9)

Londýnská světová premiéra Pražského komorního divadla

U příležitosti 20. výročí pádu Berlínské zdi a série akcí Velvet ®Evolution 1989-2009, věnované výročí Sametové revoluce, uvede Pražské komorní divadlo (PKD) v Londýně ve světové premiéře divadelní adaptaci německého románu Thomase Brussiga Hrdinové jako my. „V divadelní adaptaci  německého bestselleru jsme našli projekt, který přístupnou formou zprostředkovává britskému publiku život v policejním státě za Železnou oponou a v jeho antihrdinovi pak portrét jeho universálního obyvatele. Pro nás je to navíc příležitost poprvé představit v Británii české divadlo, které je nositelem  šesti cen Alfréda Radoka, uvedl Ladislav Pflimpfl, ředitel Českého centra Londýn, které premiéru organizuje.

 

Hrdinové jako my

Střízliví pozorovatelé nyní docházejí k závěru, že žádný lid bořící zdi neexistoval. Ale kdo to tedy byl? Byl jsem to já! Svět má právo dozvědět se můj příběh, zvláště když dává smysl.“              

            Klaus Uhltzscht

Klaus Uhltzscht je jeden ze samozvaných hrdinů, bez kterých by se pád železné opony neobešel – stejně, jako se bez těchto hrdinů jako jsme my neobejde žádný totalitní režim. Jeho existence je ukázkovým produktem socialismu. Nikdy nedělal nic z toho, před čím ho varovali učitelé a televizní programy.

 

Autentické fotografie, ukázky videozáznamů a Uhltzschtovo vyprávění svědčí o jednom – má o všem jasno: čekal na svou příležitost, na svůj velký úkol. Až mu do cesty přišla zeď. Minulost se z jeho úhlu pohledu jeví jako sled nOSTalgických historek, jakoby nic nebylo tak strašné, abychom se tomu nemohli zasmát... O své minulosti však nechce mluvit až do chvíle, kdy ho během přednášky konfrontuje mladá žena, jejíž rodinu před lety coby příslušník Státní bezpečnosti pronásledoval. Střetnutí bývalého estébáka s jednou z jeho obětí odhalí okolnosti převratu, revoluce – která žádnou revolucí nebyla.

     

Londýnská světová premiéra

 

Zbrusu novou hru se divadlo ve spolupráci s Českým centrem Londýn rozhodlo poprvé představit veřejnosti v Londýně jako vyvrcholení sezóny Velvet ®Evolution 1989–2009, kterou České centrum Londýn připravilo k  20. výročí listopadových událostí.  Česká premiéra bude následovat ve čtvrtek  27. 11. 2009 v Divadle Komedie.

 

Domácí režiséři DKP Dušan D. Pařízek a David Jařab pozvali v tomto projektu ke spolupráci Kamilu Polívkovou, která text Thomase Brussiga Hrdinové jako my pro Pražské komorní divadlo zdramatizovala a také jej režíruje. V hlavní roli se představí Jiří Štrébl a Tereza Hofová, která je zároveň dramaturgem představení.

 

Inscenace je součástí Německé sezóny 2009/2010, jež svým podtitulem Staří hrdinové, nové světy – noví hrdinové, staré světy odkazuje především na zlomové okamžiky 20. století; éru převratů a vzniku nových politických systémů v podobě střetů soukromého a veřejného života.

 

Součást sezóny Velvet ®Evolution 1989–2009, kterou k 20. výročí listopadových událostí připravilo České centrum Londýn.

 

Organizátoři a partneři:

České centrum Londýn, Pražské komorní divadlo – Divadlo Komedie, Riverside Studios, FeEast Festival 2009

 

Fotografie a informace:

Renata Clarková, České centrum Londýn

Telefon ČR: 234 668 318, clarkova@czechcentre.org.uk

www.czechcentre.org.uk


Tisková zpráva

Místo konání:

30 Kensington Palace Gardens
W8 4QY Londýn,
Velká Británie

Datum:

24.11.2009 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala