Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.1.2019 19:00

Jan Palach + debata s režisérem Robertem Sedláčkem

Spojenecká vojska Varšavské smlouvy vstoupila do Československa s cílem zastavit demokratický proces v srdci Evropy v srpnu 1968 jen pár dní po Janových dvacátých narozeninách. Britská premiéra koprodukčního filmu o vysokoškolském studentovi, od jehož tragického činu uplyne v lednu 50 let.

Film sleduje posledních několik měsíců života Jana Palacha. Pozoruje na základě dostupných faktických pramenů a zároveň přemýšlí, co tomu mladému muži táhlo hlavou. Jan Palach nikomu z blízkých o svém rozhodnutí dopředu neřekl. Ani nenaznačil, že by něčeho takového byl schopen. Ve filmu prochází vztahem se svou přítelkyní, bouřlivým kolejním životem roku 68, doma ve Všetatech soužitím s mámou, jako brigádník míří do Francie a Kazachstánu, chodí do školy, pozoruje a mlčí.

Stejně jako se od podzimu roku 68 mění veřejný život, ráz ulic i výrazy lidí, stává se něco s Janem. Jak to, že si ničeho nevšimla jeho dívka, máma, spolužáci? Nebo si všimli, ale v tom, jak všechno kolem upadalo závratnou rychlostí do deprese, považovali Janovu proměnu za přirozenou součást všeho okolo?

Po projekci bude následovat debata s režisérem Robertem Sedláčkem.

Robert Sedláček
(*1973, Zlín)
Vystudoval dokumentární tvorbu na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze. V roce 2006 za svůj autorský hraný debut Pravidla lži z prostředí terapeutické komunity získal Českého lva za scénář. Československé historii se věnoval i ve svých dokumentech Tenkrát, František Čuba: Slušovický zázrak, V hlavní roli Gustáv Husák a dalších. Je autorem snímků Muži v říji, Největší z Čechů a Rodina je základ státu. Známý je i jeho historický dokumentární seriál České století, produkovaný Českou televizí. Ten podle scénářů Pavla Kosatíka představil pozadí významných dějinných událostí Československa od začátku první světové války až po vznik samostatné České republiky.

 

Vstupenky: £7 + rezervační poplatek

 


 

Zapište se na e-mail newsletter Českého centra Londýn 

 

 

 

 

 

Místo konání:

Czech Embassy Cinema, 26 Kensington Palace Gardens, London W8 4QY

Datum:

17.1.2019 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala