Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.5.2018 19:00 - 21:30

Britská premiéra filmu Hmyz Jana Švankmajera

Nejvýraznější představitel českého filmového surrealismu Jan Švankmajer uvede ve Spojeném království premiéru svého posledního filmu.

Nenechte si ujít exkluzivní premiéru labutí písně Jana Švankmajera, legendárního velikána české animace. „Hmyz“ představí v londýnské Tate Modern sám autor, který také bude po projekci odpovídat na otázky. Švankmajerovu ranou tvorbu si diváci připomenou jeho vůbec prvním filmem „Poslední trik pana Schwarcewalldea a pana Edgara“, ve kterém mezi sebou soutěží dva kouzelníci o to, kdo předvede lepší trik. Poté se posuneme o 54 let dále k jeho poslednímu filmu o  skupině ochotníků, kteří nacvičují slavnou hru bratří Čapků „Ze života hmyzu. Satirická komedie z roku 1921je alegorií, v nížse hmyz chová jako lidé a lidé jako hmyz. Ve Švankmajerově snímku soukromé životy herců pomalu splývají s životy hmyzích postav, které představují.

Program:
Poslední trik pana Schwarcewalldea a pana Edgara, 1964, 35mm, 12 min
Hmyz, 2018, DCP, 98 min, česky s anglickými titulky
Po projekci následuje diskuze s režisérem.

Jan Švankmajer
Jan Švankmajer je filmový režisér, animátor a výtvarník z Prahy. Narodil se v roce 1935 v Československu a jeho jméno je neodmyslitelně spjato s československou surrealistickou skupinou. Když vystudoval loutkařství na DAMU, začal se v 60. letech, v době české nové vlny, věnovat filmovým experimentům v pražské Laterně magice. Od té doby vytvořil sedm celovečerních  filmů, mezi něž patří taková díla jako „Něco z Alenky“, „Lekce Faust“ a „Šílení“,  a také řadu krátkých filmů jako je „Žvahlav aneb šatičky slaměného Huberta“. Ve své tvorbě hojně využívá fázovou a tzv. clay animaci (využití modelíny v jednotlivých snímcích) a spojuje surrealistické obrazy s černým humorem. Švankmajer se stal inspirací pro celou generaci filmových tvůrců, Terry Giliamam počínaje a bratry Quayovými konče.

Vstupné: £10
Rezervace online

Partner akce:


 

 


 

 

 

 

Místo konání:

Tate Modern, Starr Cinema, Bankside, London SE1 9TG

Datum:

18.5.2018 19:00 - 21:30

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala