Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.2.2015 - 16.3.2015

Jaroslav Kučera & Věra Chytilová - Ovoce stromů rajských jíme

Výstava věnovaná filmové opeře Ovoce stromů rajských jíme, která je vrcholem stylizované tvorby Věry Chytilové. Výstava se chce detailně zaměřit zejména na vizualitu a experimentální stránku tohoto výjimečného snímku, a to na základě ukázek filmových kopií a fotografií, které byly nově nalezeny v pozůstalosti jeho kameramana Jaroslava Kučery. Výstava je součástí velké filmové retrospektivy Věry Chytilové v British Film Institute, kde se také bude konat.


„Řekni mi pravdu“
„Nechtěj znát pravdu“

Doprovodná výstava k retrospektivě Věry Chytilové je věnována filmové „opeře“ Ovoce stromů rajských jíme. Tento film natočila Věra Chytilové po mnohem slavnějších Sedmikráskách v česko-belgické koprodukci a ve velmi těžké politické situaci roku 1968. Podobenství Ovoce stromů rajských jíme vychází z biblické symboliky, z příběhu Adama a Evy. Hlavní hrdinka Eva, která tráví čas se svým manželem Josefem v luxusním penzionu, začíná koketovat s tajemným svůdcem Robertem. Eva během vzájemných flirtů postupně zjišťuje, že Robert je sériovým vrahem žen. Navzdory jeho nástrahám se jí zdaří zachránit si život... Hlavní osou filmu však není příběh, ale filozofické úvahy o možnostech hledání pravdy a o tom, zda je člověk schopen připustit svůj vlastní zánik.

Film Ovoce stromů rajských jíme je vrcholem stylizované tvorby Věry Chytilové, v mnoha ohledech je přeexponovaný, deformovaný a vyhrocený, nasycen četnými symbolickými významy a až „hysterickým“ herectvím herců divadla Ypsilon. Výstava se zaměřuje právě na vizualitu tohoto výjimečného snímku, aby ukázala pevnou propojenost formální stránky s významovou rovinou filmu v díle Věry Chytilové a jednotlivé postupy, které ve svých filmech používala. Fotografie a ukázky z filmu dokládají také roli experimentálního umění a formální hry, které byly pro šedesátá léta tak podstatné.

Výstava se zaměřuje na spolupráci Věry Chytilové s jejím tehdejším manželem, kameramanem Jaroslavem Kučerou. Vystaveny jsou zde fotosky z výsledného filmu, důraz je však kladen zejména na doposud neznámý materiál z Kučerovy pozůstalosti – jednak jsou zde předsatveny ukázky zkušebních kopií filmu, jednak fotografie, které pravděpodobně sloužily k vytvoření vstupní (a rámující) scény z filmu, představující rajskou zahradu. Výstava pomocí těchto nálezů chce „rozkrýt“ jednotlivé vrstvy filmového obrazu a doložit některé typy (dobové) experimentace s obrazem.

Kurátorka výstavy: Kateřina Svatoňová
Návrh výstavy: Zbyněk Baladrán


 


 

 

Výstava je součástí sezóny Vzpoura a soucit: filmy Věry Chytilové

Místo konání:

BFI Southbank Atrium, Belvedere Road, South Bank, London SE1 8XT

Datum:

Od: 27.2.2015
Do: 16.3.2015

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala