Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

29.1.2016 - 30.3.2016

Jindřich Streit: Sovinec

Centrala představuje výstavu jednoho z nejvýznamnějších českých dokumentárních fotografů Jindřicha Štreita s názvem „Sovinec.“ Přes 40 let fotografoval učitel základní školy Jindřich Štreit obyvatele své domovské vesnice Sovince v severních Čechách.

Štreit, který celý život žil a pracoval s obyvateli Sovince, byl místně známý se svým fotoaparátem vždy při ruce. Jeho fotografie zachycují jeho důvěrný vztah s vesničany, avšak jsou též přímým svědkem těžkého života obyvatel Sovince. Toto upřímné zobrazení venkovského života se tedy přirozeně znelíbilo komunistickým orgánům, které Štreita v roce 1982 uvěznily, mimo jiné za fotografování spících účastníků stranické schůze. V důsledku svého uvěznění ztratil práci učitele a byl tudíž nucen přidat se ke svým přátelům, pracujícím v místním JZD. Navzdory svému osudu, Štreit nadále pokračoval ve své fotografické práci a otevřel svůj dům, kde v prvním patře vybudoval galerii současného umění, pro veřejnost. V současnosti je Štreitův dům kulturním centrem, které vystavuje umělecké práce z celého světa.

Centrala a Centrala Café jsou otevřeny od úterý do pátku mezi 11:00-18:00 a v sobotu od 12:00 do 18:00. Vstup volný.


Životopis Jindřich Štreita

Jindřich Štreit se narodil 5. září 1946 na Moravě a promoval v roce 1967 na pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci v oboru výtvarné výchovy. Oženil se v roce 1971 a se svou ženou Agnes má dceru Moniku.

Začal pracovat jako učitel a postupně se vypracoval na ředitele místní vesnické školy v Sovinci, moravské vesnici poblíž polských hranic, kde též žil. Současně se začal věnovat fotografii a v roce 1973 otevřel v Sovinci galerii, která sloužila k vystavování současného avantgardního umění. Když se v roce 1982 zúčastnil nepovolené výstavy neoficiálních umělců, byl zatčen tajnou policií. Později byl odsouzen k deseti měsícům ve vazbě pro očerňování republiky a hlavy státu. Toto obvinění bylo založeno na interpretaci jeho fotografií, a dokonce i Štreitův fotoaparát byl zabaven jako předmět doličný. Tento případ je v historii fotografie unikátem.

Po propuštění mu nebylo dovoleno pokračovat ve své učitelské profesi, navzdory tomu se však Štreit nedokázal vzdát svých kulturních a uměleckých aktivit. Jeho práce byla poprvé vystavena roku 1989 ve Velké Británii v Side Gallery v Newcastlu. Krátce poté mu Sametová revoluce změnila život – začal vyučovat fotografii na Filmové a televizní fakultě AMU v Praze, na Akademii výtvarných umění v Bratislavě a na Slezské univerzitě v Opavě. V roce 2009 byl prezidentem Václavem Klausem jmenován profesorem užitého umění.

Jindřich Štreit se věnoval nejen dokumentární práci v Sovinci a okolních vesnicích, ale též zakázkám ve Francii, v Japonsku či na severovýchodě Anglie.

Štreitova tvorba je zahrnuta v mnoha veřejných uměleckých sbírkách v České republice i v zahraničí. Jeho fotografie lze nalézt například ve sbírkách Victoria & Albert Museum v Londýně, Bibiothèque Nationale a Musée de l'Elysée v Paříži, Muzeu moderního umění v New Yorku či v Tokijském metropolitním muzeu fotografie.


Centrala
Centrala představuje multifunkční prostory v centru Birminghamu a je organizována Polish Expats Association (PEA), neziskovou organizací vystavující umění ze střední a východní Evropy a Velké Británie. Centrala je komunitní centrum, v němž se setkávají umělci a volnomyšlenkáři s veřejností. Funkcí galerie je vytvořit inspirativní prostor pro budování společenských vazeb a překlenování rozdílů mezi rozličnými komunitami. Inovativní program Centraly zahrnuje současné umění ze střední a východní Evropy zaměřené na společnost, stejně jako umělce se zájmem o kulturu, historii a sociálně-politickou situaci tohoto regionu.
www.centrala-space.org.uk

Tato výstava se uskuteční za podpory Arts Council England, Českého centra v Londýně, Eric Franke Fine Art a The Side Gallery.
Výstava je součástí Capture Birmingham Weekend, který se uskuteční 19.-20. března. 

 Místo konání:
Centrala, Unit 4, Minerva Works, 148 Fazeley Street, Digbeth, Birmingham B5 5RT
Datum:

Od: 29.1.2016
Do: 30.3.2016

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala