Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.4.2016 - 28.4.2016

Jiří Kovanda v Pump House Gallery

Společná výstava Jiřího Kovandy a tří mladých britských umělců v krásných prostorách Pump House Gallery uprostřed londýnského Battersea parku nazvaná The Grounds we Tread. Výstava bude zahájena stejnojmennou performancí Jiřího Kovandy. Umělci, kteří se postupně v rámci výstavy představí, prezentují individuální performativní díla, která dynamicky přetváří nejen galerii ale i prostory mimo ní. Nové projekty i již existující práce se zabývají fascinací technologiemi umožňujícími sledování našeho zdraví, manipulativní silou živého zpěvu a místy jeho distribuce, amaterskými formami reklamy a oznámení ve veřejném prostoru a obecně využitím veřejných a soukromých prostor.

Jiří Kovanda (* 1953 Praha)
Kovanda se k výtvarnému umění dostal již v patnácti letech. První performance uskutečňoval už na počátku 70. let, zabýval se základními možnostmi nonverbální komunikace, organizoval řadu akcí, při kterých podroboval zkouškám duševní vybavenost svou i přihlížejících. V 80. letech svou tvoru omezoval a zpět k malbě se vrací až pod vlivem postmoderny. V letech 1980-1985 pracoval převážně s akrylem na formátu A2. V roce 1984 vystavoval v pražském klubu Futurum.
V 90. letech se zaměřuje na instalace obyčejných, nenápadných věcí, do kterých jen drobně zasahuje. Je pro něj důležitější obsah než forma. Malby jsou ve většině případů kombinací několika médií a nejčastěji pracuje s kolážemi.
Jeho práce vychází z osobního vztahu k umění. Tvoří spontánně na základě nalezených materiálů a reaguje na konkrétní situace. Jeho instalace, objekty, a od 80. let i malby a kresby parafrázují formální postupy avantgardy, mnohdy ironicky polemizující se stereotypy uměleckého světa.
Jeho instalace, objekty a od osmdesátých let i malby a kresby parafrázují formální postupy avantgard a často ironicky polemizují s navyklými stereotypy uměleckého světa. Svou proslulou akci Líbání přes sklo provedl roku 2007 v londýnském muzeu Tate Modern.
V současnosti působí jako pedagog na AMU v Praze a na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Vernisáž: 19 April 2016, 18:30 - 20:30 hod

Sólo prezentace:

Jiří Kovanda 20.-28.4.
Lloyd Corporation 6.-15. května
Ilona Sagar 24.-31. května
Cara Tolmie 8.-19. června

Vstup volný
Otevírací hodiny:  Středa  - Neděle, 11:00 - 16:00. Zavřeno v pondělí a v úterý a pokud neprobíhá žádná výstava.
http://pumphousegallery.org.uk/

Událost na Facebooku

Průvodní fotografie: Untitled, Jiří Kovanda, Noisy Le Sec, 2014 


Contact, Jiří Kovanda, 1977 


Contact, Jiří Kovanda, Praha, 1977


Partners:  

Místo konání:

Pump House Gallery, Contact info Battersea Park, London, SW11 4NJ

Datum:

Od: 20.4.2016
Do: 28.4.2016

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala