Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.4.2016 19:00

Josef Jedlička: Kde život náš je v půli se svou poutí

Oficiální launch prvního anglického překladu knihy po pádu komunismu znovuobjeveného autora Josefa Jedličky. „Kde život náš je v půli se svou poutí“, je úvodním veršem z Pekla Danteho Božské komedie, název se tak již v úvodu staví do kontrastu k československé realitě 50. let. Autobiografická próza je svědectvím člověka o současnosti zítřků, který pozorovacími schopnostmi odhaluje tragikomický svět stalinské éry. Jednotlivé epizody každodennosti i dějinných zvratů do sebe postupně zapadají a tvoří osobitou koláž, ve které se vzájemně prostupují časová pásma a roviny – vzájemně koexistují dobové záznamy, ale také střípky ze života autora nebo meditativní úvahy. Svědectví doby je podtrženo poetickým jazykem, který nepostrádá drsnou aktuální věcnost – dosud platné spojitosti a vztahy se přeměňují, čímž se otevírá prostor volným asociacím i svébytné ironii.

Kvůli kritickému pohledu na socialistickou společnost nebyla kniha publikována až do roku 1966, kdy došlo ke zmírnění cenzury. Necenzurovaná verze této antihrdinské novely se však v Česku objevila až v roce 1994.

Křest knihy se bude konat v rámci knižního veletrhu London Book Fair a bude zahrnovat i veřejné čtení a panelovou diskuzí s překladatelem Alexem Zuckerem ve Waterstones Piccadilly 14.4.2016 od 19:00.

Účastníci diskuze:
Alex Zucker, několikrát oceněný překladatel (např. British PEN pro nejlepší překlad v roce 2013)
Rajendra A. Chitnis, odborná poradkyně a autorka doslovu, docentka české, slovenské a ruské literatury na University of Bristol
Owen Hatherley, publicista a autor bestselleru Landscapes of Communism (Alan Lane 2015)
Jana Nahodilová, zástupce ředitele katedry jazyků, University of Bristol

Vstupné: £5 k dispozici v prodejně  nebo telefonicky 02078512400 a prostřednictvím emailu Piccadilly@waterstones.com (možné získat slevu ve stejné hodnotě na nákup knihy tentýž večer)

https://www.waterstones.com/events/modern-czech-classics/london-piccadilly 

Knihu vydává Nakladatelství Karolinum v rámci edice Modern Czech Classics. Nakladatelství Karolinum je součástí Univerzity Karlovy v Praze.


„Hořká parodie techniky literatury faktu, která se snaží ukázat jak avantgardní utopické sny nového druhu umění nové společnosti byly realizovány v prostředí pohraničních severních Čech - antiutopického umění antiutopické společnosti a prostředí.“ Rajendra Chitnis, University of Bristol

Novela Kde život v náš je v půli se svou poutí Josefa Jedličky byla napsána v letech 1954-1957 a lze ji charakterizovat jako urážku stávající estetiky socialistického režimu komunistického Československa. V této antihrdinské novele, značně ovlivněné ruským spisovatelem a teoretikem Viktorem Shklovskym, přemýšlivé a spekulativní reflexe se proplétají s prvky černého humoru každodenního života autora a jeho sousedů bydlících ve družstevním domě ve stylu Le Corbusiera v Litvínově. Děj spadá do období od května 1945 až do začátku 50. let.

Josef Jedlička (1927-1990) je český autor esejí a novel. Jedlička byl vyloučen z Karlovy university poté, co opustil komunistickou stranu a jeho další kroky vedly do pohraničního města Litvínova. V roce 1968, po sovětské invazi a okupaci, emigroval společně s rodinou do západního Německa, kde pracoval jako kulturní editor rádia Svobodná Evropa a kde se také věnoval psaní článků, studií a kritik pro české emigrantské deníky.

„Nevím o žádné jiné knize v české literatuře po roce 1948, která by vyobrazila s takovou intenzitou, soustředěním a agresivní melancholií, ve stejný okamžik však také tak autenticky, tragickou nadčasovost těchto lidí bez budoucnosti, kteří měli být začleněni do vize nejistého světa, avšak vědomě a z dobrého důvodu nepodlehli.“ Peter Urban

 „Začít a skončit je možno kdekoliv, neboť jsme neuzavřeli smlouvu s vítězstvím, ale s bojem. Začínávali dětstvím - co už však od těch dob zasypali hromadných hrobů! Jaké strašné břemeno bedlivé věrnosti nám za ta léta přibylo, s jakým úsilím je vzpíráme, abychom ještě dnes a snad ještě zítra byli s to své naděje a lásky! Ale já píšu knihu: Kdesi uprostřed života je okamžik, kdy muž musí vzít svůj osud do vlastních rukou. Neboť se stane, že ta dívka, naděje naše až k samému zrození a vzpomínka k hodince poslední, se vdá a porodí dítě. Jen jedenkrát jste ji políbili v dešti na rohu ulice, když ještě voněly ty heroické bezy. To dítě je ovšem chlapec. A podobá se vám, podobá se vám! -jako by vám z oka vypadl. A stane se, že před vašima očima zabijou básníka a unavený něžný policajt přinese domů dětem nedopsanou stránku složenou na nebepeklo. A stane se pak, že jednou mladičké šičky, ta líbezná, rytmická torza panen, v přesčasech zalátají tenounkou nití rudý prapor revoluce. A to je ten okamžik. Bývá to před svítáním, a odtud je konec s lyrikou.“
 

Josef Jedlička

 

Místo konání:

Waterstones London - Piccadilly, 203/206 Piccadilly, London, W1J 9HD

Datum:

14.4.2016 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala