Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.10.2015

Knihu Pátá dimenze Martina Vopěnky vydává Barbican Press

Britské nakladatelství Barbican Press představuje čtenářům v anglicky mluvících zemích nový překlad knihy Pátá dimenze, kterou napsal Martin Vopěnka. Pátou dimenzi, poprvé publikovanou v roce 2009, lze zařadit do žánru psychologické prózy. Martin Vopěnka psal tuto svou knihu mezi léty 2006 – 2007. První část příběhu se odehrává v Praze a druhá v argentinských horách, proto autor podnikl cestu na pustou náhorní plošinu blízko vrcholů Incahuasi a Nevada v Argentině.

Martin Vopěnka o argentinské přípravě říká: „Ta naše cesta byla hodně drsná, pouštní krajinou ve výšce až pět tisíc metrů, šílený žár, slunce. V noci mráz, přes den horko, že se nedalo jít, fantastické odstíny žluti, šedi, písek, kameny. To bylo hodně silný. Protože jsem to vytrpěl až na dno. A tak jsem si dovedl představit, co by tam můj hrdina prožíval....“ (Zdenko Pavelka, www.novinky.cz)

Jednoho dne Jakub, hlavní postava knihy, dostane zajímavou nabídku zapojit se do experimentu, jehož účel se nikdy nedozví. Opouští svou rodinu, aby strávil několik měsíců o samotě v argentinských Andách. Po nějaké době zjišťuje, že zde není úplně sám – do jeho osamělého života vstupují domorodý indián Fabian, vedoucí týmu amerického experimentu Denis, a nakonec skupina horolezců. Po jejich příjezdu se na vrcholku Incahuasi odehraje rituální vražda. Jakub se postupně stále víc noří do svého vlastního světa a po nějaké době již není schopen říci, co je pravda a co pouhá iluze... Hlavní postava této knihy prozkoumává odlehlé oblasti naší planety, snaží se zjistit pravdu o rituální vraždě, a také si vytváří vlastní novou filozofii o podstatě bytí člověka ve světě.


Martin Vopěnka
Český spisovatel židovského původu, cestovatel a publicista se narodil roku 1963 v Praze. Protože mu komunistický režim nedovolil studovat humanitní obor, vystudoval jadernou fyziku (ČVUT). Od roku 2013 působí jako předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů.

„Jednoduše ji zbožňuji. Začal jsem číst a myslel jsem, že si přečtu jen pár kapitol a potom ji odložím na týden nebo dva, ale zjistil jsem, že nemůžu přestat. Působivý a strašidelný román plný černých děr, samoty a velkoleposti. Je to nesmírně čtivé a poutavé dílo.“ (Adam Roberts – vítěz BSFA za nejlepší román a držitel ceny Johna W. Campbella)

 „Oslavovaný spisovatel, jehož práce je reminiscencí obojího – Kafky a Kundery.“ (Choice)

http://www.barbicanpress.com/fifth-dimension/

Místo konání:

Barbican Press

Datum:

3.10.2015

Organizátor:

Barbican Press


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala