Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.4.2020 19:00

LIVE Stream: HLASkontraBAS #nechodven

Přímý přenos koncertu ze zavřeného klubu U Staré paní! Nemůžete jít na hudbu? Hudba jde k vám!

Středa 8. dubna, 2020 v 19:00 BST (20:00 UTC+02)
LIVE Stream: HLASkontraBAS #nechodven

Stream bude k vidění a slyšení na FACEBOOKOVÉ STRÁNCE ČESKÉHO CENTRA LONDÝN a také na portálu http://nechodven.cz/, kde budete mít možnost dle libosti a zcela dobrovolně také přispět do virtuálního klobouku, budete-li chtít: http://nechodven.cz/p?d=20200408

UDÁLOST NA FACEBOOKU

HLASkontraBAS je setkáním dvou zkušených osobností české hudební scény.

Projekt stojí pouze na dvou lidech a dvou nástrojích – ženském hlasu a akustickém kontrabasu. Autorská, čistá a obnažená hudba, bez obvyklého vystlání dalšími doprovodnými nástroji. Stejnojmenné album bylo nominováno na cenu Anděl 2016.

Cesty Ridiny Ahmedové a Petra Tichého se prolínají již téměř dvacet let. Potkávali se v jazzových formacích, poté spolu hráli v projektu Floex. “Nyní nazrál čas splnit si dávný sen – zkusit hrát autorskou hudbu jen takhle ve dvou, akusticky, čistou, obnaženou a bez obvyklého vystlání dalšími doprovodnými nástroji,” říkají oba hudebníci. “Také pro nás bylo důležité postavit celý projekt tak, abychom byli rovnocennými partnery. Tedy nikoli zpěvačka a doprovod, ale dva nástroje, svobodně se pohybující ve společném hudebním prostoru.”

V podstatě třetím členem jejich formace se stal loopstation, přístroj umožňující nahrávat ve více stopách přes sebe. “Používáme ho takřka ve všech skladbách. Můžeme díky němu vytvářet ́zvukovou architekturu ́ a pracovat s harmonickou i melodickou bohatostí,” vysvětluje Ridina Ahmedová. V některých místech tak počet navrstevených hlasů dosahuje běžně osmi až deseti nebo i třinácti. “Naším cílem nebylo vytvořit co nejhustší kompozici, ale krajinu, do které by se člověk rád vracel,” říká Petr Tichý.

Hraní v takto komorním obsazení je pro oba intenzivní zkušenost: “Přináší nám pevné mantinely dané prostým instrumentálním obsazením, ale současně i velikou svobodu. Je v tom křehkost i pevnost, protože když jsou jen dva nástroje, můžou se propojit hodně nablízko. Je to pro nás intenzivní cesta do čiré radosti ze zvuku.”

Ridina Ahmedová je výrazná zpěvačka s česko-sudánskými kořeny s bohatou hudební zkušenostíPodílí se na řadě hudebních projektů, take byla pozvána zazpívat si duet s Bobby McFerrinem na jeho pražském koncertě. . Je autorkou hudby k několika divadelním představením (naposled Eymen – Tanec Praha 2019).

Petr Tichý je kontrabasista, jehož hudební záběr se pohybuje od freejazzu přes electroswing až po vážnou hudbu. Spolupracuje s dlouhou řadou hudebníků a skladatelů a sám take komponuje a aranžuje.

Více informací na www.hlaskontrabas.cz

Z OCENĚNÍ:
– Nominace na cenu Anděl 2016
– Skladba Černým lesem byla vybrána na sampler Czech music from the heart of Europe do
prestižního britského magazínu Songlines
– Recenze v zahraničním tisku: Jazzwise magazine , fRoots

U Staré paní Jazz&Cocktail Club je jedním z center pražské jazzové scény. Na programu najdete pestrou škálu kapel od jazzu až po folk i řízené degustace rumu, whisky a vína.

Přímé přenosy v době koronainfekce společně realizují U Staré paní Jazz&Cocktail ClubPozitiv s.r.o. a Bathroom production.

 


 








 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Místo konání:
Datum:

8.4.2020 19:00

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala