Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.10.2018 17:45

Ztraceni v Mnichově + diskuse s Vítem Smetanou a Peterem Nevillem

Duchaplná komedie o papouškovi francouzského předsedy vlády, svědkovi Mnichovské konference, který odhalí svá tajemství o dekádu později a o ublížené národní hrdosti a a nástrahách filmového natáčení.

Sir „P", devadesátiletý papoušek šedý, který kdysi patřil Edouardu Daladierovi, se na pozvání ředitele Francouzského kulturního institutu ocitne v roce 2008 v Praze jako živá relikvie z dob Mnichovské dohody. Opakuje zde kontroverzní výroky bývalého majitele a poté ho unese Pavel, znechucený český novinář, který Sira P využívá k oživení vlastní kariéry a neúspěšného manželství a způsobí diplomatický skandál. Zpočátku odlehčená absurdní komedie přechází do posměšného dokumentu o natáčení česko-francouzské koprodukce.  Ta se potýká s :  nedostatkem peněz, alergií hlavního protagonisty na opeřenou hvězdu i nespokojeným týmem, který rozvíjí nové teorie o událostech roku 1938 a provokativní generalizace o českém národním charakteru. Ztraceni v Mnichově je jak smělou historickou lekcí, ale i satirou na svět filmového průmyslu. Mnohovrstevná fraška režiséra Petra Zelenky čiší cynickým humorem, který přesahuje národní hranice.

Režie Petr Zelenka, CZ 2015, 105’, Anglické titulky
Obsazení: Martin Myšička, Jitka Schneiderová, Marek Taclík, Stanislas Pierret, Jana Plodková

Mezinárodní premiéra na BFI LFF 2016

Po projekci bude následovat debata s názvem "Mnichov, tragický mýtus nebo diplomatické vítězství" s Vítem Smetanou (Ústav soudobých dějin, Akademie věd ČR) a historikem Peterem Nevillem, autorem knih Hitler and Appeasement The British Attempt To Prevent the Second World War, and Eduard Benes and Tomas Masaryk. Makers of the Modern World.

Vít Smetana (1973) je výzkumným pracovníkem Ústavu soudobých dějin v Akademii věd České Republiky a vyučuje moderní mezinárodní dějiny na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Zaměřuje se na historii mezinárodních vztahů během druhé světové války a první fázi studené války, zejména roli Československa v tomto období. Napsal knihu In the Shadow of Munich: British Policy towards Czechoslovakia from the Endorsement to the Renunciation of the Munich Agreement (Praha, 2008) a Ani vojna, ani mír: Velmoci, Československo a střední Evropa v sedmi dramatech na prahu druhé světové a studené války (Praha, 2016). Spolu s Markem Kramerem vydal knihu s názvem Imposing, Maintaining and Tearing Open the Iron Curtain: The Cold War and East-Central Europe, 1945-1989 (Lanham –  New York –  Plymouth, 2014).

Dr. Peter Neville vyučoval moderní britskou a evropskou historii na Queen Mary University a University of East Anglia. Je také členem Royal Historical Society. Peter Neville je mimo jiné autorem knih Hitler and Appeasement The British Attempt To Prevent the Second World War, and Eduard Benes and Tomas Masaryk. Makers of the Modern World.

Rezervace online


Součástí: a 

Zapište se na newsletter Českého centra Londýn

 

 

Místo konání:

Gate Cinema, 87 Notting Hill Gate, Kensington, London W11 3JZ

Datum:

6.10.2018 17:45

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala