Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.11.2015 - 26.11.2015

Made in Prague: Pocta Vojtěchu Jasnému

Blížící se 90. narozeniny výjimečného českého režiséra Vojtěcha Jasného oslaví Londýn krátkou retrospektivou jeho tvorby, kterou připravilo londýnské České centrum ve spolupráci s Goethe-Institutem a Rakouským kulturním fórem. Diváci tak uvidí nejen vynikající moravskou trilogii, kterou tvoří filmy Všichni dobří rodáci, Touha a Až přijde kocour, ale budou mít také ojedinělou možnost seznámit se s exilovou tvorbou tohoto režiséra, který po roce 1968 působil mimo jiné v Německu, Rakousku a USA. Sezóna také uvede na britský trh DVD jeho mistrovského díla Všichni dobří rodáci, kterou při této příležitosti vydává společnost Second Run DVD.

19. ročník českého filmového festivalu Made in Prague je u příležitosti 90. narozenin Vojtěcha Jasného (narozen 30. listopadu 1925) věnován oslavě jeho tvorby. Diváci uvidí výběr šesti klíčových filmů z portfolia více než 50 filmů reprezentujících jednotlivá tvůrčí období a jednotlivé životní etapy tohoto režiséra, který po nuceném odchodu z Československa působil po většinu života v exilu. Sezóna zahajuje třemi vrcholnými filmy z jeho českého období, ověnčenými postupně hlavními cenami, včetně ceny za nejlepší režii a ceny poroty pro Všechny dobré rodáky, na Mezinárodních filmových festivalech v Cannes r. 1958, 1963 a 1969. Úspěch, kterého se nikomu z jiných českých režisérů nepodařilo dosáhnout.

Tyto filmy z volně navazující moravské trilogie;  povídkový film Touha (1958) mapující cyklus lidského života a přírody, satirickou alegorii s Janem Werichem v hlavní roli Až přijde kocour (1963) a kroniku poválečného moravského venkova. Všichni dobří rodáci (1968) v nově restaurované digitální verzi diváci uvidí 7. listopadu v rámci dne věnovaného Vojtěchu Jasnému. Herečka Drahomíra Hofmanová, “Veselá vdova“ z Rodáků, uvede slavnostní projekci a zúčastní se diskuse s diváky, které určitě potěší i speciální filmový pozdrav od samotného Vojtěcha Jasného. 

Exilovou tvorbu v Německu a Rakousku, kde Vojtěch Jasný pracoval v letech 1970 – 1984 především na adaptacích významných literárních děl pro německou a rakouskou veřejnou televizi, zastupují filmy Kulturník (1974) a Život schizofrenického básníka Alexandra Märze (1975).

Psychologické drama Kulturník je adaptací krátké povídky Thomase Bernharda se slavným rakouským hercem Helmutem Qualingerem v roli vězně Hanse Fabiana Kulterera, pro něhož se vězení stává místem životního sebenaplnění, zatímco Život schizofrenického básníka Alexandra Märze, založený na svědectvích z psychiatrických nemocnic, které scénáristicky zpracoval Heinar Kipphardt, vůdčí představitel poválečného dokumentárního divadla, je otevřenou kritikou potlačování individuality.

Intimní časosběrný dokumentem Gladys (1999) mapující pět let rozhovorů se 100 letou Gladys St John-Colegrove a New York 90. let, reprezentuje Jasného americké tvůrčí období, ve kterém se soustřeďuje na dokumentární tvorbu a výuku filmu, jež odstartovala roku 1984 záskokem na Kolumbijské univerzitě v New Yorku za režiséra Miloše Formana.

Retrospektivu doplňuje digitální prezentace fotografické tvorby Vojtěcha Jasného, vycházející z jeho knihy Fotografie / Photographs, vydanou nakladatelstvím Kant v roce 2011, kterou budou mít možnost diváci vidět v listopadu v Regent Street Cinema.

Součástí Made in Prague festivalu, 3.-29. listopadu 2015


PROGRAM:
 TOUHA
So 7. listopadu, 16:00
Regent Street Cinema, Londýn

AŽ PŘIJDE KOCOUR
So 7. listopadu, 18:00
Regent Street Cinema, Londýn 

VŠICHNI DOBŘÍ RODÁCI
So 7. listopadu, 20:15
Regent Street Cinema, Londýn 
Čt 3 December, 19:00
LT3, 17 Woodland Rd, Bristol 

GLADYS
Ne 8. listopadu, 18:00
Bertha DocHouse, Londýn 

ŽIVOT SCHIZOFRENICKÉHO BÁSNÍKA
ALEXANDERA MÄRZE

Út 10. listopadu, 19:00 
Goethe Institut, Londýn 

KULTURNÍK
Čt 26. listopadu, 19:00
Austrian Cultural Forum, Londýn 
 

 

MADE IN PRAGUE: Hommage to Vojtěch Jasný - trailer


Brožuru festivalu si můžete stáhnout zde:
Organizátorem festivalu Made in Prague je České centrum ve spolupráci s Regent Street Cinema, Goethe Institutem v Londýně, Rakouským kulturním fórem a organizací Bertha DocHouse. Festival probíhá za podpory Moravské galerie v Brně, Prof. Jiřího Voráče, z Fakulty filmových studií Masarykovy univerzity v Brně a Školy moderních jazyků Bristolské univerzity.
Zvláštní poděkování Vojtěchu Jasnému a Evě Suchánkové.
Místo konání:

Regent Street Cinema, Bertha DocHouse, Goethe Institut, Austrian Cultural Forum

Datum:

Od: 7.11.2015
Do: 26.11.2015

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala