Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.8.2016 0:00 - 28.8.2016 0:00

MAK! - Mobilní architektonická kancelář - tour po Skotsku

Mobilní architektonická kancelář (MAK!) je architektonicko-urbanistický interdisciplinární projekt vytvořený architekty Kateřinou Vídenovou a Adamem Wlazelem. Zabývají se především venkovem a městskou periferií. Přestavěný karavan v jednotlivých destinacích hledá nové definice profese architekta skrze jeho prezentaci, komunikaci s místními komunitami a v neposlední řadě reálnými instalacemi či drobnými stavbami ve veřejném prostoru, které na své cestě zanechá.

Toto léto MAK! poprvé přijede i do zahraničí, a to do Skotska, kde se spojí se spřízněným GRAS Studio. Obě studia se svými karavany vyrazí do města Riona Wood blízko Edinburgu a společně s místní komunitou postaví objekty, které následně jak místním obyvatelům, tak návštěvníkům budou zpříjemňovat zážitek z jedné z nejpůvabnějších částí Skotska. Následně pak bude MAK! zaparkován před budovou Custom House in Leith v Edinburgu, kde bude připravovat speciální projekt inspirovaný řekou Leith.

12. - 28. srpna 2016
Místa:
Riona Wood
http://www.rionawood.org
Edinburgh, The Custom House, Leith , 67 Commercial Street, Leith, Edinburgh, EH6 6LX
http://edinburgh.stv.tv/articles/1322844-first-look-inside-leiths-custom-house/ 


MAK!

MAK! je dítětem dvou talentovaných českých architektů, nejlepších přátel a životních partnerů Kateřiny Vídenové a Adama Wlazela. Pracují spolu na velkém množství projektů od klasických domů a interiérů až po zásahy do veřejného prostoru. V roce 2013 založili MAK! - mobilní architektonickou kancelář v přestavěném karavanu, který cestuje od místa k místu a nabízí své služby místním komunitám. Během cestování Adam a Kateřina vytvářejí projekty, povídají si s místními lidmi o architektuře a designu, organizují akce a staví instalace nebo drobné stavby.

Jsou také spoluzakladateli populární iniciativy „Letná sobě!“ založené v roce 2010, která organizuje veřejné workshopy, přednášky, procházky, diskuze, výstavy a další komunitní akce. Adam studoval architekturu na Vysokém učení technickém v Praze a na Akademii výtvarných umění v Praze. Strávil půl roku na rezidenci v Londýně, kde pracoval pro Evu Jiřičnou po tom, co vyhrál soutěž Best Architecture Diploma 2012. V letech 2006-2013 spolupracoval s Ivan Kroupa Architects.

Kateřina vystudovala architekturu na Vysokém učení technickém v Praze a fotografii na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, což doplnila dvouletou stáží v Itálii na Politecnico di Milano a v USA na Kansas State University. V letech 2009-2011 působila jako asistentka profesora na Vysoké škole umělecko průmyslové v Praze spolu s Raumalabor Berlin architects.

http://m-a-k.eu/


GRAS

GRAS je skotské designové studio založené v roce 2006 jako součást Groves-Raines Architects Ltd., kteří se zabývají konzervací historických budov. Jeho cílem je vytvářet progresivní, udržitelná a ambiciózní řešení, kterých dosahují důkladným výzkumem a pečlivou analýzou zadání. Snaží se posouvat hranice toho, co je běžně vnímáno jako architektura, přičemž často zasahují do oblastí produktového designu, grafiky, audiovizuální tvorby a umění. Jelikož spolupracují s experty na historické budovy, dobře si uvědomují důležitost a hodnotu historického dědictví a tradičního řemesla. Za významné považují kvalitu tradičního designu, materiálů a řemesel, které často chybějí v současných budovách. Pevnost, trvalost, proporčnost, lidská měřítka a nadčasovost jsou hodnoty, které se snaží zakomponovat do svých prací. GRAS je zároveň také otevřeno vlivům vznikajících nových technologií, materiálů a technik. Silně věří v důležitost spolupráce s řemeslníky, umělci a designery.

www.grastudio.co.uk


 

Partneři:

MAK: Studánka, 2014


MAK: DEPO, 2014


MAK: Street for Art, 2014


Gras: Transient Gallery/Galleria Temporanea

Gras: Tron Kirk Renovation


Gras: Loch Leven Heritage Trail

 

 

 

Místo konání:
Riona Wood & The Custom House, Edinburgh
Datum:

Od: 12.8.2016 0:00
Do: 28.8.2016 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala