Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.9.2017 - 18.11.2017

What is life? Markéta Othová a Aleksandra Vajd ve Street Level Photoworks

Výstava Markéty Othové a Aleksandry Vajd, která není jen jejich první společnou expozicí ve Velké Británii, ale i jejich první společnou expozicí vůbec, si klade za cíl ukázat aktuální práci významných představitelek středoevropské a východoevropské fotografie a zároveň poukázat na obecnější kvality fotografického média.

Markéta Othová je známa především cykly velkoformátových černobílých fotografií, které ze svého archivu vybírá vždy konkrétně pro daný prostor. V posledních letech však stále častěji vystavuje i jednotlivé snímky, včetně barevných, jejichž význam je odvozen především z formálních a kulturně-historických kvalit zachycených objektů, jakými jsou architektura nebo užité umění. Aleksandra Vajd se zase v poslední době věnuje formálně reduktivním fotografickým pracím, v nichž zkoumá limity tohoto média se zvláštním důrazem na jeho materialitu. Minimalistické asambláže vznikají spojením dvou či více společně exponovaných fotogramů, které na stěně působí takřka reliéfním dojmem a nechávají nás uvažovat o objektovosti domněle imateriálního média. Pro galerii Street Level Photoworks připravily umělkyně instalaci, v níž se prostředky jejich vyjadřování vzájemně doplňují. Zatímco Markéta Othová interpretuje fotografii jakožto transparentní médium, které diváky konfrontuje s formálními kvalitami, texturou a fakturou věcného světa, Aleksandra Vajd zdůrazňuje materiální kvality fotografie samé. Právě tyto protikladné přístupy divákům umožní nahlédnout médium fotografie v její bytostné ambivalenci.

Markéta Othová
(nar. 1968 v Brně, 1968) žije v Praze. Vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Samostatně se představila například na výstavách v Bonner Kunstverein (spolu s Ed Atkinsem, 2012), nebo ve The Photographers' Gallery, Londýn (2006). Její práce také tvořily součást skupinových výstav, jako byly Moving Image Department – VI. kapitola: Vnitřní životy (času), Národní galerie v Praze (2016), Ostrovy odporu / Mezi první a druhou moderností 1985–2012, Národní galerie v Praze (2012), Milk Drop Coronet, Camera Austria, Graz (2010) a 50 % Grey: Contemporary Czech Photography Reconsidered, Museum of Contemporary  Photography, Chicago (2010).

Aleksandra Vajd (nar. v Mariboru, Slovinsko, 1971) žije v Praze a v Lublani, Slovinsko. Studovala na FAMU a na State University of New York v New Paltz.  V současnosti vede Ateliér fotografie na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svou tvorbu představila mimo jiné na samostatných výstavách v Drdova Gallery, Praha (2016) a ve Škuc Gallery, Lublaň (spolu s Hynkem Altem, 2012). Její práce byly prezentovány v rámci mnoha skupinových výstav, zejména na Crises and New Beginnings: Art in Slovenia 2005–2015 (2015), Museum of Contemporary Art Metelkova, Lublaň (2015), Ostrovy odporu / Mezi první a druhou moderností 1985–2012, Národní galerie v Praze (2012) a Relative closeness, Museum of Contemporary Photography, Chicago (2007).

Součástí České sezóny ve Skotsku 2017
#CzechSeasonScotland

In cooperation with Street Level Photoworks
www.streetlevelphotoworks.org


S podporou Ministerstva kultury Slovinska a Zastupitelského úřadu Slovinska v Londýně

 

Markéta Othová, Untitled, PhotographAleksandra Vajd
from the 'friends of friends are friends', ongoing
B/W photogram on silver gelatin paper
various sizes
Místo konání:
Street Level Photoworks, 103 Trongate, Glasgow G1 5HD
Datum:

Od: 9.9.2017
Do: 18.11.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala