Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.10.2017 19:00 - 20:30

Martin Fahner v programu Rodinné příběhy o válce

Jak může literatura propojit osobní a národní či dokonce mezinárodní zkušenost? Stále více evropských autorů nahlíží na historické události očima rodiny. Dulce Maria Cardoso z Portugalska, Martin Farhner z České republiky, Polsko-Ukrajinská autorka Zanna Sloniowska a Péter Gárdos z Maďarska popisují, jak využívají rodinné příběhy k vylíčení válčených událostí a jejich dopadu na Evropu.

Martin Fahrner: Steiner aneb Co jsme dělali
194 s.,  ISBN: 978-80-906428-1-2
Autor nastiňuje vývoj společnosti v nedávné minulosti skrze vyprávění příběhů několika generací téže rodiny. Jeho verze dějin je plná humoru a nadsázky, stejně jako emoční hloubky. Protagonisté příběhu prožívají těžké časy. Kniha podrobně popisuje více než padesát let historie, která se začíná předválečným obdobím. Poskytuje pohled na neštěstí německé menšiny, která po válce zůstala v Československu, prošla si ruskou okupací na konci šedesátých let a následným pronásledováním, a to až do roku 1989, který přinesl Sametovou revoluci. Kniha Steiner aneb Co jsme dělali se setkala s nadšenou odezvou kritiků i čtenářů; v České republice je dostupná ve dvou vydáních a byla publikována také ve Slovinsku (Mladinska Knjiga, 2005) a Německu (Piper, 2006).

Martin Fahrner
Narodil se v roce 1964 v Jablonci nad Nisou. Po absolvování gymnázia v Náchodě studoval Pedagogickou fakultu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, později dramaturgii na pražské Divadelní fakultě Akademie múzických umění. Živil se jako dramaturg, kotelník, hrnčíř, průvodce ve Vysokých Tatrách a řidič kamionu na transevropských trasách. Je spoluautorem několika divadelních her. Vyhledává divadelní hry pro tvorbu v českých divadlech a překládá je z angličtiny. Je rovněž spoluautorem několika her. Vyhledává hry pro produkci v českých divadlech, které překládá z angličtiny.

Bibliografie:
Pohádky pro veliké děti (1993)
Steiner aneb Co jsme dělali (2001, 2002)
Pošetilost doktora vinnetouologie (2004)
Bláznův kabát (2015)
 

Večerem bude provázet Anita Sethi.

Anita Sethi je oceňovanou žurnalistkou, spisovatelkou a kritičkou, která psala pro publikace jako The Guardian and Observer, Sunday Times, Telegraph, Times Literary Supplement, Granta nebo New Statesman. Pravidelně se také objevuje na rádiu BBC a pořádá akce ve Velké Británii i ve světě.

Akce je součástí European Writers‘ Tour 2017, ve spolupráci s EUNIC London, portugalským velvyslanectvím, Českým centrem Londýn, Polským kulturním institutem v Londýně, slovinským velvyslanectvím a maďarským kulturním centrem.

The European Writers’ Tour 2017 je projekt organizace EUNIC London, koordinovaný intitutem Camões (Portugalsko) ve spolupráci s Royal Society of Literature a Britskou knihovnou. Projekt je podporován Evropskou komisí a organizací EUNIC Global, s dodatečnou podporou Českého Centra, Flanders House a francouzského institutu. 

Za podpory


 

 


 

 

 

 

 

 

Místo konání:

Knowledge Centre, The British Library, 96 Euston Road, London NW1 2DB

Datum:

5.10.2017 19:00 - 20:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala