Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.10.2009 0:00 - 0:00

Mary Heimann – Československo: Stát, který neuspěl

Československo: Stát, který neuspěl popisuje historii země od jejího založení v roce 1918 až do rozdělení v roce 1992 – od začínající demokracie přes nacistickou okupaci, invazi Sovětského svazu a stalinskou nadvládu až po konečný návrat k demokracii.


Nakladatelství: Yale University Press

ISBN: 0300141475

Datum vydání: 28. října 2009

 

Kniha vychází ve státní svátek Dne vzniku samostatného československého státu a zároveň u příležitosti 20letého výročí Sametové revoluce v Československu dne 17. listopadu.

 

Mary Heimann rozptyluje mnoho mýtů, jež se o Československu tradují a odmítá jakékoli zjednodušující interpretace jeho historie. Zaměřuje se především na nacionalismus jako konstantu všech politických režimů a jím podněcovanou netoleranci. To, spolu s neprospěšným cítěním se být obětí, oportunismem a šovinismem vedlo české a slovenské orgány k diskriminaci menšin, soutěžení s nacisty v perzekuování Židů a Romů a připravilo cestu komunistickému policejnímu státu. V Alexandru Dubčekovi, považovaném za národního hrdinu a vzorového nositele demokracie, spatřuje bezzásadového aparátníka.

 

Během psaní své knihy se Mary Heimann zcela ponořila do tématu, odstěhovala se do bývalého Československa a učila se řeč. Studovala materiál v českých a slovenských archivech včetně dříve nepřístupných dokumentů tajné policie. Velký význam přikládá jak autoritativnímu a fašistickému období státu, tak jeho socialistické éře; a bere vážně nejen zkušenosti Čechů a Slováků, ale i významných menších etnických skupin v Československu. Živě odkrývá fascinující příběh země, která přežila všechny politické systémy, kromě demokracie.

 

Více informací

Místo konání:

30 Kensington Palace Gardens
W8 4QY Londýn,
Velká Británie

Datum:

28.10.2009 0:00 - 0:00

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala