Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.3.2015 - 17.6.2015

Miloslav Vojtíšek: Koláže a Komiksy

Výstava koláží výtvarníka, dramatika a hrobníka Miloslava Vojtíška aka S.D.CH. Vojtíšek je dvojnásobným držitelem ceny Alfreda Radoka a je známý zejména svými divadelními a rozhlasovými hrami. Neméně zajímavé jsou však jeho originální a vtipné koláže. Pomocí vystřihování a lepení, a inspirován principem nevědomí zakoušel možnosti surrealismu a posléze tvůrčí cestou vytvořil výraznou sérií obrazů a komiksových děl. Výstavu bude doprovázet křest anglického vydání autorovi knihy Iluminatio a scénické čtení hry Duchovní smrt v Benátkách, za niž získal cenu Alfreda Radoka.

Umělec tvořící pod pseudonymem S.d.Ch. se za posledních pět let stal fenoménem, okrasou i postrachem české kulturní scény. Jeho virtuózně psané hry, ve kterých i technické poznámky mají literární formu vzbuzující emoce, trefně ironizuje naši současnost ale i vzbuzuje hrůzu z vizí jejího směřování. Jeho kritické poznámky v médiích a kruté jednoaktovky ze života v umění, těžko nacházejí po smrti Milana Kozelky konkurenci. Nadsázku v tragédii S.d.Ch. záměrně uvádí patetickou karikaturou promluv přeceňovaného Goetha a jeho vizuální humor navazuje na kolážovou surrealistickou monstróznost Maxe Ernsta. Všeobecně mají jeho texty to nejlepší z nezničitelné urputnosti Bernharda, Célinova smyslu pro výstavbu katastrofální trapnosti a zmaru lidských snah, Ghelderodovy divadelní komiky a životní inspirace filosofem Ladislavem Klímou.

Otevření výstavy:
27. března 2015, 19:00
DIVUS London, Enclave 5, 50 Resolution Way, London SE8 4AL


Narozen 1970 v Praze a dnes již dobře znám jako autor prozaických a dramatických textů, kolážista je zároveň leaderem kapely Ruce naší Dory. K uvádění svých her založil Dramatický seminář Varlén, který byl zpočátku provozován jako loutkové divadlo. V posledních letech již uvádí i scénická čtení a experimentální činoherní vystoupení. Zpočátku vydával své texty, kreslené nebo kolážové příběhy samizdatem v edici Creatura Culina Slach. Od roku 2007 je kmenovým autorem nakladatelství Divus, spolupracuje s kulturním periodikem A2, uměleckým časopisem Umělec, hudební značkou Polí5 a nakladatelstvím Rubato

Jako libretista se představil v rozsáhlém epickém komixu Červený Amadeus - Život a dílo barokního supermana, pro který vytvořil typ šlechtického superhrdiny působícího v klasicistní Praze. Je autorem kolážových komixů na hraně existence Varlén, non-narativních deníků všední úzkosti, jejichž nezjevný protagonista se projevuje v podobě vidění a tvůrčí metody. Komponuje  rozměrné nástěnné kolážově komiksové kompozice jako jsou například Varlén der Grosse a votivní cyklus Varlénova Svatá Hora

V průběhu posledního desetiletí napsal devět loutkových a činoherních dramatických opusů vyrovnávajících se s věcmi národa, umění a lidství jako s vleklou katastrofou a vydal je ve třech trilogiích, České, Umělecké a Lidské. Svoje otřesné zkušenosti s uměleckým a kulturním provozem své země uplatnil v sérii divadelních textů a her, později sebraných do knihy Misantropium.

Vedle divadelních her je S.d.Ch. též autorem novodobého funerálního romaneta Nouzové Imitatio Christi, rozkrývajícího postupy zcizované mystifikace osudu ostatků praktického filozofa Ladislava Klímy a vesnického románu třetího tísíciletí, hororu mužství, nihilistického kšaftu a duchovního thrilleru Studená  vlna, textu napsaného formou přímého myšlení a univerzálního zúčtování. Je to dohromady jen několik desítek literárních i dramatických textů a pár stovek uměleckých děl, ale musíme si uvědomit, že S.d.Ch. byl čtvrt století zaměstnán jako hrobník na plný úvazek, a nemohl se tedy věnovat své tvorbě  jako akademik nebo nájemný tvůrce.

Po výstavách v Divus Undergroundu, Divus Prager Kabarettu a Moravské galerii v Brně přichází S.d.Ch. do londýnské galerie Divus s výstavou koláží Nouzové Imitatio Christi, kterou doprovází vydání anglického překladu stejnojmenné knihy, protože se ukazují dvě věci, jedna méně překvapivá, že autor nebude ve své nivelizované vlasti prorokem a druhá, překvapivější, že se jeho dosavadní dílo začíná vyjevovat opravdu jako nouzové Imitatio Christi, jako dílo pro stav duchovní, metafyzické, umělecké a konečně i světské nouze po konečném selhání duchovních, metafyzických, uměleckých a světských institucí v hanebně přenošeném paradigmatu starého světa.

http://divus.cc/london/cs/article/b-s-d-ch-a-makeshift-imitatio-christi-b-exhibition-and-new-book

 

Tuto akci podporuje

 

 

 

Místo konání:

DIVUS London, Enclave 5, 50 Resolution Way, London SE8 4AL

Datum:

Od: 28.3.2015
Do: 17.6.2015

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala