Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.3.2016

Obecná škola k narozeninám Zdeňku Svěrákovi

Český herec a scénárista Zdeněk Svěrák oslaví 28. března 2016 své osmdesáté narozeniny. Jeho syn Jan Svěrák pořádá na jeho počest oslavu s remasterovanou verzí filmu Obecná škola, která byla první tvůrčí spoluprací rodinného týmu a dosáhla až na oskarovou nominaci. Projekce se uskuteční v 80 českých, ale i zahraničních kinech po celém světě v pondělí 28. března. Oslavte s námi životní jubileum Zdeňka Svěráka a přijďte se podívat na digitálně remasterovaný film z krajin krátkých kalhot a dlouhých domácích úkolů.

Projekce proběhne v 80ti českých, ale i zahraničních kinech po celém světě.

 

PONDĚLÍ 28. BŘEZNA 2016

20:00 hod
Deptford Cinema, 39 Deptford Broadway, London SE8 4PQ
Booking

20:30 hod
Gate Picturehouse, 87 Notting Hill Gate, London W11 3JZ
Booking 

Facebook event

---

Obecná škola
Režisér Jan Svěrák, Scénář Zdeněk Svěrák, Česká republika, 1991, 100 min.
Hrají: Jan Tříska, Zdeněk Svěrák, Libuše Šafránková, Rudolf Hrušínký

Desetiletý Eda Souček a jeho spolužák Tonda Čejka chodí do chlapecké třídy jedné školy na pražském předměstí. Z nezvládnutelně divokých žáků se zblázní učitelka a na její místo přijde přísný a záhadný Igor Hnízdo, údajný hrdina mnoha vojenských akcí, který má mimořádnou slabost pro ženy. Mlčenlivý Eda ho začne srovnávat se svým „nehrdinským“ otcem.

Komedie Obecná škola je celovečerním debutem Jana Svěráka. Scénář napsal režisérův otec Zdeněk Svěrák jako autobiografickou vzpomínku na dětství, prodchnutou úsměvností, moudrostí a smyslem pro lidské slabosti.

Tato laskavá komedie se odehrává hned po skončení druhé světové války, ve školním roce 1945-1946. Desetiletý Eda Souček a jeho spolužák Tonda Čejka chodí do chlapecké třídy vyhlášené špatným chováním, která jednoho dne přivede svou učitelku do blázince. Místo ní nastoupí energický, nekompromisní a spravedlivý Igor Hnízdo, údajný hrdina mnoha vojenských operací. Jeho jedinou slabostí je mimořádný zájem o ženy. Z malých tyranů se okamžitě stávají mírní beránci, kteří jsou ochotní bojovat za svého učitele. Mlčenlivý Eda ho začne srovnávat se svým „nehrdinským“ otcem, který ovšem ve skutečnosti pravděpodobně je daleko větším a skutečnějším hrdinou…

Zdeněk Svěrák
Svěrák, který pronikl do světa filmu na konci 60. let, je jednou z předních osobností Divadla Járy Cimrmana, které baví české publikum svými komickými, absurdními a nepochopitelnými představeními již po skoro 40 let. Divadlo Járy Cimrmana lze považovat za duchovní dítě Svěráka a jeho kolegy Ladislava Smoljaka, kteří spolupracovali na množství filmových scénářů v 80. letech. Svěrák jakožto dramatik, scénarista, herec a textař patří mezi nejrespektovanější osobnosti české kulturní scény. Spolupracoval také s režisérem Jiřím Menzelem, pro jehož dva filmy napsal scénář – Vesničko má středisková (1998, oscarová nominace) a Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina (1994). Od 90. let Svěrák tvoří také s jeho synem, režisérem Janem Svěrákem. Stojí  za scénáři pro Obecnou školu (1991), která byla inspirována jeho vlastním mládím, dále pro oscarový film Kolya (1996) a Vratné lahve (2007), které uzavírají trilogii osobního záznamu české zkušenosti ztělesněné ve Svěrákových scénářích a rolích, které ztvárnil. Jejich spolupráce pokračovala česko-britskou koprodukcí filmu Tmavomodrý svět (2001); Kuky se vrací (2010) kombinující prvky hraného a animovaného filmu, a jejich posledním trhákem – muzikálovou pohádkou Tři bratři (2014). 


Facebooková stránka: https://www.facebook.com/ObecnaSkolaZdenkovi/

Napište svoji gratulaci Zdeňku Svěrákovi zde: www.zdeneksverak.cz

Akci organizuje České centrum v Londýně, Anglo-Czechoslovak Trust a Czech and Slovak Stories ve spolupráci s Janem Svěrákem a Artinii.

  

Místo konání:

Deptford Cinema (8pm), The Gate Cinema (8.30pm)

Datum:

28.3.2016

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala