Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23.8.2018 19:00

Okupace 1968

5 zemí Varšavské smlouvy okupovalo v roce 1968 Československo. O 50 let později 5 režisérů právě z těchto zemí natáčí svůj krátký film o událostech roku 1968 z pohledu okupantů.

Stephan Komandarev, Marie Elisa Scheidt, Linda Dombrovszsky, Magdalena Szymków, Evdokia Moskvina, SK/CZ/Pl/ BG/Hu 2018, 130’

Film je poctou 108 obětem invaze Československa v srpnu 1968 a vypráví příběh mladých mužů, kteří opoustili své domovy, aby na tajné misi zachránili komunismus a přitom vyvolali nenávist obyvatel, které přišli zachránit. Znudění a zmatení pěšáci, kteří hrají svou roli v politické strategii spojenců Varšavské smlouvy, sice přijeli domů jako hrdinové, ale později se zapsali do dějin jako okupanti.

Film v sobě mísí road movie s milostným dopisem, hraný dokument s dosud nezveřejněnými archivními záběry, odhaluje osobní příběhy a zkoumá neustále se proměňující se pohled na historické události. Setkáte se zde s ruským generálem a jeho ex-spolupracovníky,  kteří znovu prožívají  cestu z Oděsy do Prahy, ponoříte se do příběhu novomanželů, jejichž milostné dopisy kontrastují se zprávami z hudebního festivalu v Sopotu, dozvíte se o 16 000 východoevropských vojáků čekajících na československé hranici na misi, která nikdy nepřijde, a seznamíte se s mladými Maďary, kteří při hraní si na vojáky najdou lásku a přátelství v malé slovenské vesnici. A potom je tu záhadná smrt seržanta Nikolova Tsekova, jenž opustil svůj post a nikdy se nevrátil…

THE LAST MISSION OF GENERAL ERMAKOV - Evdokia Moskovina, Rusko
RED ROSE (FRIENDSHIP AND LOVE IN THE TIME OF OCCUPATION) - Linda Dombrowszky, Maďarsko
I'M WRITING TO YOU, MY LOVE - Magdalena Szymkow, Polsko
VOICES IN THE FOREST - Marie Elise Scheidt, Německo
AN UNNECESSARY HERO – Stephan Komandarev, Bulharsko

Vstupenky: £7 + rezervační poplatek
Rezervace přes Eventbrite

Webová stránka filmu

Navštivte před projekcí filmu naší výstavu Zprava dobrý, zleva tanky: Pražské jaro 1968 v karikaturách, která bude v tento den výjimečně odevřena do 19:00 hodin.

Pořádá České centrum Londýn za laskavé podpory Veklvyslanectví České republiky v Londýně

Součástí:


HISTORIE NA PLÁTNĚ: 1918 – 2018

a


 


The last mission of General Ermakov


Red Rose (Friendship and love in the time of occupation)


An Unnecessary Hero


I'm writing to you, my love 

Místo konání:

Czech Embassy Cinema, 26 Kensington Palace Gardens, London W8

Datum:

23.8.2018 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala