Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.4.2008 0:00 - 0:00

Osmičková sezóna v Londýně

Téměř 50 akcí jarní programové sezóny dělí letos londýnské České centrum do dvou samostatných řad. Tradičně putují po mnoha britských regionech české filmy, představují se divadelní soubory i hudební skupiny, nicméně těžiště programu Českého centra patří tématům vztahujícím se k letům 1918–1938–1948 a 1968.

Británie, podobně jako další země, se v roce 2008 bude z mnoha úhlů pohledu dívat především na události roku 1968 a jeho společenské důsledky. České centrum ale připomene celou řadu unikátních výročí událostí české moderní historie jak v kontextu světové a evropské historie, tak i  prostřednictvím akcí, které se soustředí na českou společnost, nedávnou minulost, kontinuitu jejích dějin a objektivní pohled na řadu mýtů a faktů s nimi spojených. Události minulého století, které formovaly nejen českou historii, bude prezentovat České centrum v rámci zvláštní sezóny, nazvané Czech / European Years, až do konce kalendářního roku.

 

K nalezení kvalitního publika a zajistění relevantnosti k dění v dynamické evropské metropolis pracuje České centrum se dvěma klíčovými východisky: jednak nabízí a hledá v debatách nad českou a československou historií britskou a evropskou perspektivu a zároveň všechny akce připravuje v těsné spolupráci s renomovanými místními institucemi a médii, které garantují kvalitu a objektivitu programu.

 


© Josef Koudelka

 

První vlna akcí, zaměřených na souvislosti a význam roku 1948 a 1968, zahajuje na konci března konference o československé společnosti této doby na univerzitě v Glasgow s účastí řady českých akademiků. Unikátním setkáním je panel tří oskarových režisérů J. Menzla, A. Wajdy a I. Szabó v rámci dubnové konference o  cenzuře v londýnském Barbican Centre, který o dva dny později doplní slavnostní londýnská a britská  premiéra Menzlova posledního filmu Obsluhoval jsem anglického krále a přehlídka cenzurovaných snímků. V British Library proběhne veřejná diskuze Ivana Klímy se Sirem Johnem Tusou o české společnosti, totalitě a literatuře.

 

 

V Británii dosud neviděné originální dobové filmové týdeníky, poskytující dramatické filmové záznamy ze srpnové invaze v roce 1968, Schormův dokument mapující události roku 1968–69 a dokument z dní po smrti J. Palacha budou součástí večera věnovaného Pražskému jaru, který uvedene velvyslanec Jan Winkler v Ciné Lumiére s následnou projekcí dokumentu britského režiséra Leslieho Woodheada Invaze  (1980), natočeného podle vzpomínek Zdeňka Mlynáře Mráz přichází z Kremlu.

 


© Vladimir Lammer
 

Prestižní mezinárodní sdružení fotografů Magnum představí v květnu fotografickou výstavu o roce 1968 i se snímky J. Koudelky, kterému zároveň vychází monografická publikace u renomovaného vydavatelství Thames and Hudson. České centrum při té příležitosti uvede fotografickou výstavu Wandering Between August 1968 and November 1989 kurátorky Dany Kyndrové v prostorách Barbican Centre. Programovou sezónu Českého centra navíc doprovází mediální partnerství s International Herald Tribune a magazínem Time Out.

 


© Josef Koudelka

 

Cílem celé řady jarních programů Českého centra je jednak pohled na unikátní dobové svědectví a příčiny těchto událostí v tehdejším Československu, ale také především otevření prostoru pro mnohastrannou diskuzi o vlivu, který na dnešní českou i evroskou společnost několik osmičkových let minulého století zanechalo.

 

 

Místo konání:

30 Kensington Palace Gardens
W8 4QY Londýn,
Velká Británie

Datum:

3.4.2008 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala