Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.6.2016 - 15.6.2016

Příběhy z Ostravy – od průmyslu ke kultuře

Průmysl v Evropě upadá a dřívější chlouby země, jako například dnes již zavřené železárny v Dolních Vítkovicích, mají dvě možnosti: demolici či přeměnu na zábavní park. Dva studenti ze z londýnské Architectural Association, Veronika Janovcová a Timothy O’Hare, odhalují formou rozhovorů vrstvy nostalgie a romantiky kolem bývalého závodu a zobrazují společenské a politické síly, které stojí za přeměnou místa Evropského kulturního dědictví na vzdělávací a kulturní centrum. Vedle výsledného patnáctiminutového filmu D.O.V, bude v AA Gallery rovněž probíhat výstava Case Study Ostrava ostravského fotografa Viktora Koláře.

Film D.O.V. vychází z tvorby Charlese a Raye Eamesů a zobrazuje snímek složité, avšak urgentní přeměny města a společnosti, přičemž ukazuje konflikty mezi zájmy veřejnosti a hlavních aktérů.

Výstava Viktora Koláře spojuje jeho první černobílé fotografie z proslulé „Ostravské série“ s novějšími barevnými snímky, odrážejícími spojení lidí a jejich prostředí. Kolář používá hluboké tóny, textury, světlo a kontrast k vytvoření melancholického silného pohledu na krajinu a obyvatele Ostravy v průběhu několika bouřlivých desetiletí. Kolář si díky nim získal pozici jednoho z nejdůležitějších současných dokumentárních fotografů.

Viktor Kolář se narodil v roce 1941 v Ostravě a svůj život věnoval fotografii svého rodného města, průmyslového centra a důležitého zdroje uhlí a železa. Kolář vystudovat Pedagogický institut v Ostravě, ale po sovětské invazi v roce 1968 emigroval do Kanady. Po návratu (přes Paříž a Londýn) v roce 1973 byl podrobován policejním výslechům. V době komunistického režimu se fotografii nesměl věnovat profesionálně, ale v 90. letech po pádu režimu se konečně dočkal mezinárodního uznání.

Koláře značně ovlivnil jeho otec, který byl fotograf a režisér samouk, a Henri Cartier-Bresson. Sám Kolář se pak proslavil svými černobílými dokumentárními fotografiemi zachycujícími rozhodující momenty, kdy se na zlomek sekundy perfektně setkají všechny prvky kompozice. Ve své slavné Ostravské sérii Kolář využívá hluboké tóny, textury, světlo a kontrast k vytvoření melancholického silného pohledu na krajinu a obyvatel Ostravy v průběhu několika bouřlivých desetiletí, čímž si získat pozici jednoho z nejdůležitějších současných fotografů dokumentární tvorby.

Kurátorem výstavy je Marek Pokorný.VSTUP ZDARMA

Otevírací doba: Pondělí – Pátek: 10:00 – 19:00, Sobota 10:00 – 17:00

Soukromá vernisáž: 9. května, 18:30 až 20:30


Ve spolupráci s Architectural Association a Plato Ostrava.
Součástí London Festival of Architecture 2016.
London Festival of Architecture proběhne od 1. do 30. června 2016. www.londonfestivalofarchitecture.org
#LFA2016

 
Fotografie Viktora Koláře
 

 

 

Místo konání:

Private View: 9th June, 6.30 – 8.30pm | Architecural Association School of Architecture, 36 Bedford Square, London WC1B 3ES

Datum:

Od: 10.6.2016
Do: 15.6.2016

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala