Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.2.2018 7:00

Poezie Ivana Blatného ve Whitechapel Gallery

Večerem plným hudby, zvukových nahrávek a čtení připomíná londýnská Whitechapel Gallery historické postavení Británie jako útočiště evropských umělců, jejichž působení ve vlasti bylo ohroženo režimem.

Kreativní přínos Británii připomene tvorba významných filmových tvůrců Roberta Vase a Wernera Kisslinga, nezlomného umělce Kurta Schwitterse a výjimečného českého básníka Ivana Blatného. Během programu vystoupí také kulturní aktivistka a režisérka Andrea Luka Zimmermanová, básník a překladatel Stephen Watts, kurátor a režisér Peter Todd a básník a editor knihy „Refugee Tales“ David Herd.

Cesta všech těchto mimořádnýchtvůrců vedla z různých důvodů v neklidném období poloviny 20. století právě do Británie. Program ve Whitechapel Gallerypřipomene řadu výročí spjatých s jejich životem a prací.

Z tvorby Ivana Blatného bude číst básník Stephen Watts za doprovodu původních nahrávek básníkových přednesů.
Těšit se můžete také na původní nahrávky Kurta Schwitterse, filmy Eriksay, A Poem of Remote Lives od Wernera Kisslinga a Refuge England od Roberta Vase a dva snímky inspirované Schwittersem: film Merzschmerz Andrey Luky Zimmermanové a film Knots Adama Chodzka.

Ivan Blatný
Ivan Blatný, mladý a nadějný český básník, odjel v roce 1948 na pozvání Britské rady do Londýna a po komunistickém puči ve vysílání BBC oznámil, že se zpátky vrátit nehodlá.  Jako odpověď na jeho emigraci mu KSČ znárodnila majetek, zbavila ho občanských práv a ve vysílání českého rádia ho dokonce prohlásila za mrtvého. Ivan Blatný trpěl vážnou duševní poruchou a až do své smrti v roce 1990 žil průběžně v různých psychiatrických léčebnách ve východní Anglii. I přesto pokračoval v psaní a díky své lyrické a surrealistické tvorbě, ve které často kombinoval české a anglické verše, je nyní považován za jednoho z nevýznamnějších českých básníků 20. století.

 

Vstupné: £9.50 / £7.50
Rezervace zde

 

Místo konání:

77-82 Whitechapel High St, London E1 7QX

Datum:

8.2.2018 7:00

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala