Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.4.2017

BFI znovu uvádí Přelet nad kukaččím hnízdem

22. dubna 2017 oslaví jedinečný Jack Nicholson své 80. narozeniny. Na počest tohoto jubilea BFI (British Film Institute) vrátí 14. dubna skvělou tragikomedii Přelet nad kukaččím hnízdem z roku 1947 s Jackem Nicholsonem v hlavní roli na britská filmová plátna.

Komická energie a tragická tíha hlavní role Jacka Nicholsona udělala z toho snímku filmovou klasiku 70. let. Film na motivy románu Kena Keseyho vypráví příběh Randla McMurphyho, který pobývá ve vězení. Proto předstírá mentální poruchu, aby ho přemístili do psychiatrické léčebny a eventuelně i dříve propustili.

Nevyhne se však tvrdému režimu sestry Ratched (Fletcherová, také skvělý herecký výkon), které se nelíbí jeho pobuřující – podle jeho názoru však osvobozující – vliv na oddělení. Skvělé obsazení (mezi dalšími pacienty jsou jména jako např. Danny DeVito, Brad Dourif a Christopher Lloyd ) a Formanova naturalistická režie dodaly snímku na autenticitě a vytvořily tak antiautoritářské podobenství,  připomínající praktiky, které dříve v léčebných zařízeních panovaly.

Geoff Andrew, programový ředitel, BFI

USA 1975, režisér Miloš Forman
Jack Nicholson, Louise Fletcher, Will Sampson v hlavní rol
134min, Digitální, Certificate 15
vydání BFI

Promítací časy a online rezervace v  BFI Southbank

Projekce po Velké Británii 

 

Místo konání:

BFI Southbank, Belvedere Rd, South Bank, London SE1 8XT

Datum:

14.4.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala