Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.9.2017 - 5.11.2017

Radek Brousil v Glasgow

Nový projekt Radka Brousila se zabývá symbolikou naší lásky ke květinám a jejích následků. Název výstavy Red Naomi vychází ze jména jedné z nejpopulárnějších růží exportovaných z Keni do Evropy. Růže je známá vysokým počtem okvětních lístků i odolností vůči transportu. V Brousilově projektu najdeme odkazy na botanickou zahradu v Glasgow s mramorovou sochou nubijského otroka, na českou textilní společnost VEBA a její textilní design pro africký trh, ale i na příběh krvavých diamantů Naomi Campbell. Důležitým prvkem je tu i voda jako spojující element nezbytný při transportu i výrobě. Výstava se věnuje zejména rozdílům, změnám, dezinterpretaci a absenci „přirozeného“ v rámci současné kulturní a ekonomické výměny. Její cíl však není pouze akademický či kritický. S humorem a ironií umožňuje nahlížet na některé jevy v nových kontextech, paralelách či konfiguracích.

Můj současný projekt ve spolupráci s 16 Nicholson Street zahrnuje vlastní průzkum botanických zahrad ve Skotsku, zejména těch v Glasgow a Edinburku. Průzkum se zabývá zejména květinovým průmyslem v Africe a jeho exportem do Evropy pro komerční účely.“ (Radek Brousil)

Webové stránky Radka Brousila


Zahájení výstavy: pátek 8. září 207, 18-21 hod.

Ilustrační foto: Radek Brousil - Černá a bílá ve fotografii, 2016

Součást České sezóny ve Skotsku 2017 
#CzechSeasonScotland

Součástí Black History Month 2017

Za přispění Francise McKee, ředitele Centra pro současné umění v Glasgow.
Ve spolupráci v 16 Nicholson Street
https://16nicholsonstreet.org

 


Radek Brousil: The Ultimate Norm, 2015
Radek Brousil: Bluescreen pro Brokoffa (dvojice Maurů na Morzinském paláci, sousoší F. M. Brokoffa sv. Františka Xaverského, Sousoší sv. Ignáce z Loyoly, Ze sbírky Národního muzea,  Inventární číslo H2-38133, H2-38132, 2016, různé velikosti, přímý tisk na forexu, extrudovaný polystyren)
Radek Brousil: Stisk Rukou, 2015

 

Místo konání:
16 Nicholson Street, Glasgow G5 9ER
Datum:

Od: 9.9.2017
Do: 5.11.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala