Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.4.2014 18:30

Rukověť pábitelského učně: O Bohumilu Hrabalovi

Při příležitosti vydání překladu knihy Bohumila Hrabala (1914-1997) Rambling On: An Apprentice's Guide to the Gift of the Gab (v originálu Rukověť pábitelského učně) je pro zájemce z řad veřejnosti připravena unikátní diskuse s autorem překladu Davidem Shortem. Diskusi povede Dr. Peter Zusi, který přednáší českou a slovenskou literaturu na University College London. Kromě slavnostního křestu Shortova překladu proběhne také vyhlášení vítěze překladatelské soutěže Hrabalových textů, kterou organizuje České centrum. Vstupné na akci je zdarma.

David Short je bývalý lektor češtiny a slovenštiny na Škole slovanských a východoevropských studií, University College v Londýně. Profesně se věnuje především českému jazyku a literatuře a jeho překlady zahrnují díla literární i akademická. David Short přeložil řadu titulů nejznámějších českých autorů - Karla Čapka, Jaroslava Haška, Jaroslava Seiferta, Vítězslava Nezvala či Bohumila Hrabala.

Bohumil Hrabal (1914 - 1997) byl český spisovatel a jeden z nejvlivnějších autorů 20. století. Velké oblibě se těšil v České republice a na Slovensku, kde bylo vydáno ještě během jeho života bezmála tři miliony výtisků jeho knih. Úspěchu ovšem Hrabal dosáhl i u čtenářů po celém světě a jeho nejznámější díla byla přeložena do 27 jazyků.
Jedna z nejprodávanejších knih, novela Taneční hodiny pro starší a pokročilé (1964), dokládá jeho schopnost být všestranným literárním experimentátorem. Mezi Hrabalovy nejznámější romány a povídky patří tituly jako Perličky na dně, Slavnosti sněženek, Postřižiny, Příliš hlučná samota, Obsluhoval jsem anglického krále a mnoho dalších. Řada Hrabalových děl se také dočkala filmové adaptace. Snímek Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky z roku 1967, získal Oscara za nejlepší zahraniční film.

Bohumil Hrabal je považován za jednoho z nejvýznamějších českých spisovatelů a čtenáři dodnes obdivují jeho příběhy plné fantazie, zábavnou grotesky i typické „hrabalovské“ poetiky.

 

 

 

 

 

Místo konání:

Masaryk Room, SSEES, 16 Taviton St, London WC1H 0BW

Datum:

10.4.2014 18:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala