Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.3.2018 - 15.6.2018

POLYSÉMIE: Miroslava Večeřová a Pavel Příkaský

Společná výstava českého umělce Pavla Příkaského a české fotografky žijící v Londýně Miroslavy Večeřové, kteří již několik let působí jako výrazná autorská dvojice. Společně s britským kurátorem Benem Robertsem vytvořili nový koncept přímo pro prostory Českého centra, který je volně inspirovaný prostředím chirurgických ordinací a spojuje malbu, prostorové instalace a video.

Miroslava a Pavel tvoří umělecké duo už čtyři roky. Synteticky kombinují své individuální přístupy  – zatímco srdcem Pavlovy práce jsou malba a kresba, Miroslava se zabývá videem, fotografií, performancí a sochařskými intervencemi. Spojuje je  specifický přístup k instalaci a plynulý přechod od plochého obrazu k prostorově výraznějšímu objektu. Materiály a jejich povrchy se u nich díky vzájemnému působení postupně a téměř alchymicky proměňují a získávají nový význam.  Důležitým aspektem jejich práce je dosahování požadovaného efektu ručním vytvářením všech použitých objektů. Svou tvorbu vystavovali samostatně i v rámci společných projektů v České republice i zahraničí (v Londýně, Moskvě, Berlíně, atp.).

Londýnská výstava Posysémie  propojuje velkoformátové zvětšeniný mikroskopických fotografií s prostorovými sochařskými intervencemi, abstraktní malbu s video-artem a nad vším bdí fotografie záhadné pomalované ženy uvnitř magnetické rezonance. Instalace volně navazuje na jejich společný video-projekt Inner Monologue (2016) natáčený zčásti v lékařské ordinaci, a   odkazuje právě na onu specifickou vizuální estetiku ordinací a kanceláří. Jemně vyzývá diváka, aby po příchodu do galerie přehodnotil, do jakého prostoru vlastně vstoupil, a ponořil se do zkoumání mnohovýznamovosti vystavených děl. 

Výstava potrvá od 26. března 2018 do 16. června 2018
Vernisáž: pátek, 23. března 2018, 18:30-21:00

Otevírací doba galerie: pondělí-pátek, 10:00-18:00
Adresa: Galerie Vitrínka, České centrum, 30 Kensington Palace Gardens, W84QY, London

Událost na FacebookuPavel Příkaský (*1985)
Pavel vystudoval malířství na Akademii výtvarného umění v Praze ve studiu Vladimíra Kokolia. Jádro jeho práce tvoří malba, kterou pak dále rozmývá a rozostřuje její okraje. Pro propojení malby s porstorem využívá specifické instalační strategie, sochařské objekty a postupné propojování ploché malby s prostorově výraznými objekty. V současnosti žije a pracuje v Praze.
http://prikasky.com

Miroslava Večeřová (*1985)
Miroslava nejprve vystudovala fotografi na londýnské University of Arts, a poté ve studiích pokračovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru Hynka Alta a Aleksandry Vajd. Ještě za studií upoutala svým videem, ve kterém dlouhý statický záběr přeruší náhlým gestem. Oba záběry tak vyjadřují nejen vztah mezi sebou, ale také zhmotňují něco, co jsme díky pokroku v oblasti moderních technologí začali považovat za abstraktní, nehmatatelné. Videa a fotografie v posledních letech zaměřuje na přírodní materiály, korporealitu a fyzický kontakt těla a objektů. Miroslava žije a pracuje střídavě v Praze a Londýně.
http://miroslavavecerova.com/

-------------------------------

Ilustrační obrázek: 
Polysemy
Digitální fotografie
2018
Miroslava Večeřová ve spolupráci s Pavlem Příkaským


Za podpory:
Polysemy
170 cm x 130 cm
Akryl na plátně, obarvené plátěné třásně
2018
Pavel Příkaský ve spolupráci s Miroslavou Večeřovou

 

 

 

  

Místo konání:

Vitrínka - Czech Centre Gallery, 30 Kensington Palace Gardens, W84QY, London

Datum:

Od: 26.3.2018
Do: 15.6.2018

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala