Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

2.6.2016 - 4.6.2016

Retrospektiva Drahomíry Vihanové v londýnském Barbicanu

Společně s Milošem Formanem, Ivanem Passerem a Jiřím Menzlem byla Drahomíra Vihanová přední představitelkou československé Nové vlny. Na rozdíl od svých současníků však po pražském jaru 1968 zůstala v Československu, kde pak byla její tvorba tvrdě cenzurována. Výsledkem je, že žádný z jejich filmů nebyl zatím promítán ve Velké Británii. Krátká retrospektiva jejích filmů proběhne na začátku června v londýnském Barbicanu. Začne projekcí filmu Zabitá neděle, který Vihanová dokončila v roce 1969, ale jehož premiéra a distribuce proběhla až po politických změnách v roce 1989. Přehlídka zahrnuje také výběr jejích nejlepších dokumentárních filmů.

 

Drahomíra Vihanová jako jedna z mála žen režisérek východní Evropy šedesátých a sedmdesátých let, vystudovala pražskou FAMU, která se stala centrem odboje proti komunistickému režimu.

Její absolventský film Fuga na černých klávesách (1964) vyhrál čtyři mezinárodní ceny. Po té pracovala jako asistentka režie dokončila také svůj první celovečerní film Zabitá neděle (1969). Kvůli okamžitému zákazu činnosti nebyla Vihanová schopna zpočátku vůbec pracovat v oboru, až po sedmi letech jí byla nabídnuta práce na dokumentárních pořadech.  Citlivými dokumenty, jako jsou Proměny přítelkyně Evy (1991), Za oknem ... (1989), Otázky pro dvě ženy (1983) a Denně předstupuji před Tvou tvář (1992) si vybudovala pověst skvělé, nekompromisní režisérky dokumentárních filmů a inspirovala generace studentů filmu, které učila na FAMU. V roce 2011 byla oceněna medailí AMU za významný přínos české filmové kultuře a v roce 2015 získala za „mimořádný přínos české kinematografii“ Českého lva.


Přečtěte si článek o Drahomíře Vihanové na blogu Barbican Centre


PROGRAM:

ZABITÁ NEDĚLE + BESEDA S DRAHOMÍROU VIHANOVOU (PŘES SYKPE)
2. června 2016, 18:30
Cinema 2, Barbican, Silk St, London EC2Y 8DS
Rezervace

Existenční, absurdní a krásně natočená satira o české armádě. Drahomíra Vihanová v ní zobrazuje fantazie apatického důstojníka během lenivého nedělního dopoledne.
Československo 1969  Režie Drahomíra Vihanová 78 minDRAHOMÍRA VIHANOVÁ:  DOKUMENTÁRNÍ PROGRAM (15*)
4. června 2016, 16:00
Cinema 2, Barbican, Silk St, London EC2Y 8DS
Rezervace

Fuga na černých klávesách  
První film Drahomíry Vihanové o outsiderech tohoto světa sleduje afrického studenta klasické hudby v Praze a zabývá se osamělostí a izolací v době, kdy v zemi bylo jenom velmi málo studentů s jinou barvou pleti.. 
Československo 1965 Režie Drahomíra Vihanová 30 min
+
Otázky pro dvě ženy
Vesničanka pracující na dráze a molekulární chemička z města mají společného mnohem více, než si původně myslely.
Československo 1985 Režie Drahomíra Vihanová 22 min
+
Denně předstupuji před Tvou tvář, 21’
Franz Eimann, farmář hospodařící v německy mluvící části Československa, byl odvelen na frontu v roce 1943. Tento krátký dokumentární film zkoumá jeho obtížný návrat domů po válce, když se vztahy mezi Němci a Čechy velice změnily.
+
Proměny přítelkyně Evy, 21’
Jde o krátký televizní portrét přítelkyně Vihanové, známé české jazzové zpěvačky Evy Olmerové. Film zachycuje světlá i tmavá místa života Olmerové a jejich přátelství.Fuga na černých klávesách


Otázky pro dvě ženy

 

Ve spolupráci s Barbicanem a Národním filmovým archivem

Zvláštní poděkování Dr. Vladimiru Alexander Smith-Mesa.Místo konání:

Cinema 2, Barbican, Silk St, London EC2Y 8DS

Datum:

Od: 2.6.2016
Do: 4.6.2016

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala