Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.4.2019 19:00

Unbreakable: Spisovatel Richard Askwith představí svou knihu o jediné ženě, která kdy vyhrála Velkou pardubickou

Přijďte na setkání s Richardem Askwithem, autorem oceňované biografie Emila Zátopka. Řeč bude o Latě Brandisové, první a jediné ženě, která kdy vyhrála Velkou Pardubickou. V tehdy nejnebezpečnějším dostihovém závodě na světě dokázala porazit nacistické žokeje a získat si srdce celého národa. Richard Askwith, autor nové knihy Unbreakable: The Woman Who Defied the Nazis in the World's Most Dangerous Horse Race, představí v rozhovoru s Julianem Wildem příběh plný statečnosti i zármutku v dobách strachu a předsudků ohledně sexismu, třídních rozbrojů a nacionalismu.

Československo, říjen 1937. Nejmladší demokratická země Evropy je na kolenou. Miliony oplakávají smrt tatíčka Masaryka, zatímco za hranicemi spřádá plány invaze Třetí říše. Do samého srdce Československa se sjíždějí davy lidí, aby byli svědky největší sportovní události sezony. Velká Pardubická, dostih proslulý svou obtížností, je považován za vrcholnou zkoušku mužské síly a bojovnosti. Hitlerovské Německo vysílá do boje o vítězné vavříny své nejlepší důstojníky SS. Mezi soutěžícími je ovšem i komtesa se stříbřitými vlasy na drobné plavé klisně… Příběh Laty Brandisové (1895-1981) je jedním z nejzvláštnějších a nejvíce inspirujících sportovních příběhů. Původem ze šlechtické rodiny, která v důsledku pozemkové reformy přišla o většinu majetku, se tato skromná dívka rozhodla oprostit od všech závazků, které jí jakožto osobě něžného pohlaví diktovala společnost. Místo toho s nenápadnou kuráží dosahovala všeho, co její okolí považovalo za nemožné. Skandál okolo jejího prvního pokusu o start ve Velké Pardubické otřásl celou Evropou. O deset let později se ale Brandisová stala národní hrdinkou v nejtemnější hodině Československa.


Unbreakable je příběhem odvahy, hlubokého žalu a vzdoru v době plné strachu a předsudků. Sexismus, třídní rozbroje a nacionalismus, na straně jedné, jsou přitom aktuálními tématy i dnes. Na straně druhé pak vystupují výstřední aristokraté, špioni z řad společenských celebrit, neohrožení žokejové a souboj tak nelítostný, že i pouhé přihlášení ke startu bylo známkou šílenství. Ve středu této pohnuté doby stála výjimečná žena jako důkaz jedinečného pouta a lásky mezi člověkem a koněm. Příběh Laty Brandisové také mapuje dějiny českého národa od rozpadu Rakouska-Uherska přes založení Československa a První republiky, až po následný nástup komunismu.

 

Richard Askwith, Unbreakable, Yellow Jersey Press (Penguin Random House UK), 2019--------------------------------

Vstupenky: £5 + rezervační poplatek
The cinema is accessible through the reception of the Embassy of the Czech Republic in London, 26 Kensington Palace Gardens, London W8 4QY. Please note the entrance is on Bayswater Road.

Please note that the venue is not accesible to wheelchair users!


--------------------------------

Askwithova poutavá kniha, pojednávající stejným dílem o dějinách 20. století a genderové rovnosti jako o dostihovém závodění, je náležitou poctou skutečně obdivuhodné a statečné ženě." - The Mail on Sunday


Recenze na knihu Today We Die A Little, The Rise and Fall of Emil Zátopek, Olympic Legend, Yellow Jersey Press 2016

„Radostný, poeticky výmluvný portrét člověka a jeho celoživotní lásky k běhání.“ - Guardian

„Úžasný počin… Jen hrstka spisovatelů dokáže s tak poetickou obratností zachytit v celé své šíři onu zvláštní, nepochopitelnou vášeň k dálkovému běhu… Opravdová radost číst, nejlépe často a ve vší podrobnosti.“ - Literary Review


-------------------------------- 

Richard Askwith

Richard Askwith je novinářem již 35 let. Je autorem pěti knih včetně oceňované biografie Emila Zátopka Today We Die A Little, nominované na cenu Cross Sports Book Awards. Právě tato kniha byla jeho prvním náhledem do světa československého sportu. Díky svému vůbec prvnímu dílu, Feet in the Clouds, se stal výhercem soutěží British Sports Book Awards a Bill Rollinson Prize for Landscape and Tradition. Tato kniha se také dostala do finále cen William Hill a Boardman-Tasker a časopisem Runner´s World byla vyhlášena jednou ze tří nejlepších knih o běhání vůbec. Jeho další počin Running Free z roku 2014 byl nominován na cenu Thwaites-Wainwright.

 Julian Wilde

Julian Wilde pravidelně navštěvuje Prahu, vrchol Sněžky a Hradec Králové, kde učí Angličtinu na Gymnáziu B. Němcové, kam ho osud zavedl před dvaceti pěti lety. Jako příznivec pěší turistiky a cyklistiky absolvoval trasu Greenways, „Zelenou stezku“ mezi Prahou a Vídní. Píše pro British Czech and Slovak Association Review, a přispívá svými články o vzdělávání a divadle do regionálních novin v městěčku Lytham St. Annes v Lancashiru, kde žije.

Ilustrační obrázek: Lata Brandisová s Normou po výhře v dostihu Velká Pardubická, říjen 1937, foto: Pospíšil ArchiveLata Brandisová na Normě během své vítězné jízdy ve Velké Pardubické, říjen 1937
foto: Česká televize
Lata Brandisová v sedle Normy v Pardubicích, říjen 1937, po jejím vítězství v dostihu Velká Pardubická
foto: Pospíšil Archive


 

 

 

Místo konání:

Czech Embassy Cinema, 26 Kensington Palace Gardens, London, W84QY

Datum:

25.4.2019 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala