Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.11.2017 14:30

Roman Štětina: Dny, týdny, roky

V rámci přednášky, Roman Štětina, rezidentní umělec v LUX, představí svoji uměleckou praxi na základě několika projektů zaměřených na tvorbu pohyblivého obrazu a také na prostor mezi zvukem a obrazem. Štětina přizval svého přítele a spolupracovníka Jiřího Havlíčka, který promítne svůj 16mm film s názvem Film Týden (2016, 12 min), který je zároveň ohlasem některých ze Štětinových současných projektů.

V rámci přednášky, Roman Štětina, rezidentní umělec v LUX, představí svoji uměleckou praxi na základě několika projektů zaměřených na tvorbu pohyblivého obrazu a také na prostor mezi zvukem a obrazem. Štětina přizval svého přítele a spolupracovníka Jiřího Havlíčka, který promítne svůj 16mm film s názvem Film Týden (2016, 12 min), který je zároveň ohlasem některých ze Štětinových současných projektů.

Štětina ve své práci zkoumá podstatu tvorby medií zaměřených na „vysílání“, tedy filmu, televize a rozhlasu. Jeho videa, instalace a sochy staví paradoxně do popředí rekvizity, ateliéry a technologie, které jindy zůstávají skryté za obrazem a zvukem vysílaným k divákovi. Umělecká rezidence Romana Štětiny je organizována ve spolupráci Českého centra v Londýně s podporou Institutu umění v Praze.

Roman Štětina se narodil v Kadani v roce 1986. Žije a pracuje v Praze. V roce 2015 vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze poté, co strávil dva roky na Städelschule ve Frankfurtu nad Mohanem pod vedením Judith Hopf a Douglase Gordona. V roce 2014 se stal laureátem prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého, která je v České republice udělována mladým výtvarným umělcům.

Štětina se nedávno zúčastnil Manifesty 11 v Zurichu (kurátor Christian Jankowski). Mezi jeho nedávné samostatné výstavy se řadí Návod k upotřebení Jiřího Koláře (s Miroslavem Buriánkem), Spike Island v Bristolu; Shave and a haircut – two bits, Cardiff Contemporary (kurátorka Louise Hobson); The Fortress of Solitude from the holy wood of eternal noise (s Larisou Sitar), MNAC Bucharest, kurátorka Anca V. Mihulet. Nedávné vybrané skupinové výstavy zahrnují: 2017: Teorie duchů, Galerie TIC, Brno; 2016: Enacting Stillness, The 8th Floor, New York; Happy Like Yesterday, NEST, Den Haag; A school of gestures, Czech China Contemporary, Beijing; 2015: All Watched Over, James Cohan Gallery, New York; Silver Lining, Národní Galerie, Praha; 2014: Cena Jindřicha Chalupeckého, Národní Galerie, Praha; Straight to Camera: Performance k filmu, Modern Art Oxford; IV. Moscow International Biennale for Young Art, MMOMA; Explain Me Not, Autocenter Berlin.

Vstupenky: £5
Online rezervace

Foto: THRESHOLD, Roman Štětina, 2015.

Partneři:

 

Linky:

NO PLACE FOR FRIVOLITY: Communication Networks and Radical Art behind the Iron Curtain

Roman Štětina - Artist in residence at LUX

Call for Applications: LUX London Residency for Czech and Czech-based artists and curators

Dominik Gajarský & Roman Štětina: Animals and Machines

Roman Štětina: Instructions for use of Jiří Kolář

 

 

 

 

 

 

Místo konání:

LUX London, Waterlow Park Centre, Dartmouth Park Hill, London N19 5JF

Datum:

6.11.2017 14:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala