Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.10.2016 20:00

Dominik Gajarský & Roman Štětina: Animals and Machines

Projekční pásmo je sestaveno z autorských videí a filmů, které propojuje společný zájem dvou vizuálních umělců o pohyblivý obraz. Dominik Gajarský (*1986) se zaobírá kulturní apropriací v západní společnosti a modernistickými východisky v umění – exotismus domorodých kultur u něj doplňuje zájem o laboratorní podmínky a cesty v životě cizokrajných tvorů. Roman Štětina (*1986) se zaměřuje na okolnosti vzniku audiovizuálních děl. Jeho videa jsou sondami, nebo přímo obrazovými analýzami prostředí a technických nástrojů v rukou specialistů trávících čas v rozhlasových studiích nebo filmových či televizních ateliérech.

Společným východiskem je pro oba autory pozice pozorovatelů. Nestávají se vypravěči příběhů, ale spíše antropology pohybujícími se v kontextu současného umění. Předmětem zájmu a studia je například mimetismus pakobylky indické na pozadí ženského aktu či práce operátora se steadicamem, subtropický pavilon nebo prostředí kulis filmového ateliéru. Matérie filmu a specifika kvality videa během prezentace přitom tvoří důležitý aspekt ve volbě i významu samotných děl na výstavách, které jsou důležitým médiem pro oba autory.

Zatímco Dominik Gajarský natočil v solnohradské ZOO jednoho z posledních žijících bílých nosorožců na 16mm film, Roman Štětina využil podobnou technologii s puncem archivační hodnoty k zachycení ekvilibristiky ručního stříhání rozhlasové pracovnice v důchodovém věku. Projekční pásmo je ve volných asociacích a formálních podobnostech rozděleno do pěti tematických dvojic, které uzavírá jediná společná práce, interní portrét umělecké školy, kterým oba umělci příznačně absolvovali Akademii výtvarných umění v Praze.

Součástí projekce bude diskuze za osobní přítomnosti autorů, kterou povede Maria Palacios Cruz z LUX London.

Vstupenky: www.closeupfilmcentre.com

Roman Štětina (*1986) byl v letech 2009-2015 studentem ve studiu Tomáše Vaňka na Akademii výtvarných umění v Praze. Jeho umělecký zájem o rádio je reflektován v řadě komplexních projektů, v nichž se obraz, zvuk, pohyb a fyzický prostor navzájem snoubí, vylučují i doplňují v různorodých situacích. Štětina v roce 2014 obdržel cenu Jindřicha Chalupeckého a zúčastnil se mnoha mezinárodních výstav. Štětinův nejnovější projekt „Návod k použití,“ který je inspirován básněmi Jiřího Koláře, bude k vidění na Spike Island Bristol od 1. října do 11. prosince 2016.
www.romanstetina.com   
http://www.spikeisland.org.uk/events/exhibitions/roman-stetina/ 

Dominik Gajarský (*1986) byl studentem ve studiu Anny Daučíkové na Akademii výtvarných umění v Praze. Jeho umělecká tvorba není striktně limitována pouze použitím jediného média. Gajarského umělecký projev je individuální a expresivní formou i obsahem. Užívá černobílých snímků typických spíše pro modernistickou fotografii, které však subjektivně poukazují na události z kulturní historie. Výsledek však neslouží pouze k výzkumným účelům, ale též navozuje strukturu k vytváření vizuálních dojmů. Gajarský vystavuje pravidělně v Praze a v Berlíně.
dominikgajarsky.com

Maria Palacios Cruz (1981, Španělsko) je zástupkyní ředitele v LUX, britské organizace pro podporu a propagaci tvorby autorů filmů a videa. Od roku 2010 do roku 2012 byla ředitelkou výročního festivalu Courtisane v belgickém Ghentu, se kterým nadále spolupracuje jako jeden z organizátorů programu. V minulosti byla kurátorkou řady projekcí, akcí a výstav spojených s různými festivaly a institucemi, jako například Cinematek (Belgický královský filmový archív), Impakt Utrecht, bruselským WIELS, M HKA v Antverpách, bruselském Centru umění a médií ARGOS , neapolském Nezávislém filmovém festivalu, curyšském Videoexu,  projektech Animate v Londýně a v londýnském Instituto Cervantes a pařížském Centre Pompidou. Společně s Markem Webberem je spoluzakladatelkou a vedoucí společnosti The Visible Press, londýnské grafické společnosti zabývající se knihami o filmech a literárními texty filmařů. 

Pásmo vzniklo z iniciativy Českého centra Londýn a je promítáno s podporou Českého centra v Londýně, české distribuční platformy PAF Aport a LUX London.Knock, knock. / Who’s there? / Adore. /
Adore who? / Adore is between us.
Open up
, 2016
site-specific video installation, HD video, video track variable,
sound track variable, duration variableThreshold,2015
HD video, 16:9, silent, 2:29Crausius morosus, 2015
HD video, no sound, 5:09 min.Journey to the Beginning of Time, 2014
b/w16 mm film transferred to HD video, no sound, 1:00 min.

Místo konání:

Close-Up Cinema, 97 Sclater St, London E1 6HR

Datum:

1.10.2016 20:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala