Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.8.2006 0:00 - 28.8.2006 0:00

SCLAVI /Emigrantova píseň/

Divadelní soubor Farma v jeskyni uvede v srpnu řadu 21 představení SCLAVI/Emigrantova Píseň v rámci slavného Edinburského Fringe festivalu jako hlavní program české sezóny v Edinburghu, uváděné Českým centrem v Londýně.

 

Předpremiera 4.-5. srp.: 11:00(1hod) £7.50
Srp 7,9-10,14,16-17,21,23-24: 11:00(1hod) £10.00
Srp 6,11-13,18-20,25-28: 11:00(1hod) £12.00

 

 

Od 4. do 28. srpna bude festivalové publikum, které zakoupí každoročně na tuto letní přehlídku přes milion vstupenek, mít možnost v prostorách divadla Aurora Nova navštívit emotivní a vypjatou scénickou kompozici režiséra Viliama Dočolomanského. Představení získalo již v zahraničí řadu ocenění, v Čechách pak Cenu Alfréda Radoka za nejlepší inscenaci roku 2005.

 

Vedle legendárního ruského souboru Děrevo či německého Renegade Theatre bude Farma v jeskyni jedním ze třinácti souborů z deseti evropských zemí, které se představí v edinburském divadle Aurora Nova, prezentujícím vizuální divdelní formu. Představení rozhodně aspiruje na některou z cen festivalu a mluví se o něm jako o černém koni přehlídky.

 

Inscenace vypráví příběh anonymního gastarbeitera, který se po letech vrací z Ameriky do své vesnice na Slovensku. Skutečnost se však vysněnému návratu vůbec nepodobá. Jeho místo je obsazené. Dcera ho nepoznává, žena se mu vyhýbá, známí ho přehlížejí. Ačkoliv se vrátil, emigrantem zůstal.

 

Představení není jen smyšleným příběhem, ale i živou zkušeností účinkujících herců. Mnozí členové souboru včetně uměleckého šéfa a režiséra Viliama Dočolomanského jsou totiž Slované v určité roli uprchlíka v Praze. Scénář čerpá z pobytu a výzkumu divadelníků ve vesnicích východního Slovenska, z dopisů emigrantů, části trilogie Karla Čapka Hordubal a ze studia starých rusínských písní.

 

Název inscenace vychází z latinského slova „Sclavi“, které označuje jak Slovany, tak otroky. Slované doposud ve světě zůstávají levnou pracovní sílou.

 

Tvůrci představení jsou české, slovenské, polské, ukrajinské a srbské národnosti a s příslušnou dávkou sebeironie si uvědomují propast mezi slavjanofilskými idejemi a dnešní realitou Slovanů v Evropě.

 

Kromě ceny Alfréda Radoka se inscenace pyšní i cenou Velijka Maričiće za nejlepší představení na festivalu Malých scén v Rijece a cenou Divadelních novin za choreografii a režii pro Viliama Dočolomanského.

 

Mezinárodní studio Farma v jeskyni je jedním z vůdčích českých divadelních souborů, který se začal formovat v roce 2001. Jeho název je doslovným překladem arabského slova daimuz, kterým byl pojmenován Lorcův rodinný statek.

 

Představení Farmy v jeskyni doplní v Aruroře Nově interaktivní  instalace Pražské Quadriennale 2007 výtvarníka Krištofa Kintery, která bude v prostorách Aurora Nova vystavena. Instalace je pozvánkou na mezinárodní výstavu divadelní scénografie, která se uskuteční v červnu 2007 na holešovickém Výstavišti.

 

 

Další programy, které tvoří sezónu uváděnou Českým centrem v Edinburghu jsou česko-britská koprodukce Sklapni a zastřel mě (2005), komorní koncert vokální hudby pro bas a klavír (T. Spurný a Brian Bannatyne-Scott) a prezentace českých spisovatelek (A. Berková a M. Platzová).

 

 

Organizátoři a partneři:

České centrum Londýn

Divadelní Ústav, projekt "Invaze do Evropy"

Ministerstvo kultury České republiky

ČSA – Czech Airlines

Město Praha

Mezinárodní visegrádský fond

Visiting Arts

 

 

 

www.edfringe.com

 

www.infarma.info

 

Místo konání:

30 Kensington Palace Gardens
W8 4QY Londýn,
Velká Británie

Datum:

Od: 4.8.2006 0:00
Do: 28.8.2006 0:00

Organizátor:

Edinburgh Fringe Festival


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala