Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.6.2019 19:00

Simon Mawer: Pražské jaro

Britský spisovatel Simon Mawer promluví o své knize Prague Spring (Pražské jaro), příběhu o lásce na pozadí událostí roku 1968, i své fascinaci českými dějinami. Děj jeho knihy Mendel´s Dwarf (Mendelův trpaslík) je inspirován životem Gregora Mendela, mnicha z brněnského kláštera, který se stal jedním ze zakladatelů genetiky. Mawerův příběh Skleněný pokoj (The Glass Room), nominovaný na cenu Man Booker Prize, se točí kolem slavné brněnské Villy Tugendhat, zatímco kniha Prague Spring (Pražské jaro) přesouvá čtenáře pro změnu do Prahy, kde se během sovětské invaze v srpnu roku 1968 odehrávají životní příběhy lidí, kteří se ocitli v soukolí dějin. Moderovanou diskuzi povede David Vaughan.

Píše se rok 1968, rok lásky i nenávisti, Pražského jara i zimy poznamenané studenou válkou. Angličtí studenti Ellie a James právě stopem dorazili do Prahy, odkud se na celý svět usmívá „socialismus s lidskou tváří“ Alexandra Dubčeka. Mezitím Sam Wareham, tajemník velvyslance Velké Británie v Praze, pozoruje vývoj země se smíšenými pocity cynického diplomata a vášnivého mladíka zároveň. Díky své české přítelkyni Lence poznává československou omladinu, její naděje a myšlenky. Poprvé se zdá, že život za železnou oponou nezná státních, ani jiných hranic. V pozadí nicméně politici spřádají své plány. Nároky sovětského vůdce Leonida Brežněva se stupňují, zatímco se vojáci Rudé armády šikují na hranicích. Jak hrozící nebezpečí zasáhne do křehkých životů lidí, stojících tváří v tvář nevyhnutelné invazi?

Prague Spring (Pražské jaro), vydáno nakladatelstvím Abacus v květnu 2019

Simon Mawer vyrůstal na Kypru, Maltě a v Anglii, kde se roku 1948 narodil. Přes třicet let života strávil v Itálii, kam se s rodinou přestěhoval, a působil jako učitel v mezinárodní britské škole v Římě. Je autorem jedenácti románů a dvou populárně naučných knih, mezi které patří Dívka, která spadla z nebe, Provazochodkyně a Skleněný pokoj, nominovaný na cenu Man Booker Prize.

David Vaughan je spisovatel, novinář a vysokoškolský pedagog. Jeho prvotina Slyšte můj hlas (2014) získala v roce 2015 Cenu čtenářů České knihy a pod názvem Hear My Voice byla nedávno vydaná také v angličtině nakladatelstvím Jantar Publishing. Je také autorem knihy Bitva o vlny (2008), zabývající se rolí masových médií v období před druhou světovou válkou. V minulosti působil jako pražský zpravodaj rádia BBC a po osm let byl i šéfredaktorem stanice Rádio Praha.

Akci organizuje České centrum ve spolupráci s nakladatelstvím Little, Brown Book Group.

-------------------------------------------------

Pražské jaro

„Mistrně napsané, dojímavé, stylově vybroušené. Tento příběh vás bude pronásledovat i ve snech.“ The Sunday Mirror

„Stejně dobré, jako cokoli, co Simon Mawer kdy napsal, což znamená opravdu velmi dobré.“ Allan Massie, The Scotsman


Skleněný Pokoj

„Způsob, jakým Mawer pracuje s motivy jazyka, touhou, vzpomínkami a s duchem místa je naprosto mimořádný...“ The Daily Telegraph

„Dílo výjimečné krásy a souměrnosti.“ The Guardian

-------------------------------------------------

Vstupné £5 + rezervační poplatek

REZERVACE ZDE

-------------------------------------------------

Vstup do kina je přes recepci Velvyslanectví České republiky v Londýně, 26 Kensington Palace Gardens, London W8 4QY. Vchod do budovy se nachází v ulici Bayswater Road.

Upozorňujeme, že kinosál, ve kterém akce probíhá, nemá bezbariérový přístup!

 

 

Místo konání:

Czech Embassy Cinema, 26 Kensington Palace Gardens, London W8 4QY

Datum:

18.6.2019 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala