Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.5.2019 19:00

Čeští bojovníci za svobodu ve Velké Británii v letech 1940-1945

Po okupaci Československa a francouzské kapitulaci roku 1939 dorazily v létě 1940 více než čtyři tisíce československých vojáků do Velké Británie, aby se zapojily do bojů ve službách britské armády. Českým filmařům Jiřímu Weissovi a Karlu Lamačovi se podařilo zachytit tváře svých krajanů (včetně pilotů 311. bombardovací perutě pobřežního velitelství se základnou na zámku Cholmondeley) při náročných povinnostech i běžných domácích pracích jako praní prádla, škrábání brambor či například při kondičním cvičení. Díky těmto unikátním záběrům, vzniklým díky česko-britské filmové spolupráci, můžeme nahlédnout nejen do každodenních vojenských úkonů a hlášení na velitelství. Stáváme se svědky humoristických momentů ze života v Británii a jeho zvláštností. Zároveň však na těchto záběrech vidíme, jak se film stal mocným nástrojem válečné propagandy tehdejšího Ministerstva informací. Zcela zásadní a jedinečné svědectví o mužích, kteří byli v boji za svobodu ochotni položit vlastní život.

Po projekci archivních snímků následuje debata na téma zapojení československých vojáků do bojů ve službách britské armády a úloze propagandy v tehdejším filmovém průmyslu. Pozvání přijali Dr. Toby Haggith, kurátor londýnského Imperial War Museum, a Roger Darlington, autor biografie Karla Kuttelwaschera, největšího leteckého esa RAF.

---------------------------------------

Dr. Toby Haggith je hlavním kurátorem sbírek druhé světové války a válečných konfliktů v polovině 20. století v londýnském Imperial War Museum. Současně působí také jako poradce festivalu krátkých filmů, který sám spoluzakládal, a který se v muzeu koná od listopadu 2001. Je držitelem doktorátu ze sociální historie na Univerzitě ve Warwicku a autorem mnoha esejů na téma filmu a historie. Je jedním z editorů knihy Holocaust and the Moving Image: Representations in Film and Television Since 1933 (Wallflower Press, 2005) a podílel se na restaurování filmu The Battle of the Ancre and Advance of the Tanks (1917) a dokumentu Spojeneckých vojsk o koncentračních táborech German Concentration Camps Factual Survey, poprvé uvedeném na festivalu Berlinale v roce 2014. Dohlížel také na vydání snímku The Battle of the Ancre and Advance of the Tanks v Blu-ray kvalitě a na DVD nosičích v roce 2017.

Chris Bowlby je zpravodajem rádia BBC píšícím také pro online verzi BBC. Zabývá se zprávami a aktuálním děním a pravidelně přispívá do časopisu BBC History. Po studiích v Cambridgi a na Harvardu začal v roce 1988 pracovat pro BBC a jako korespondent její pražské pobočky na začátku 90. let informoval o událostech rozdělení Československého státu. Za svého působení v BBC se podílel na produkci mnoha dokumentárních pořadů a medailonků včetně programů o české samizdatové literatuře v éře komunismu, historii Jáchymova a nejnověji také o ´Pražském jaru Tonyho Harrisona´. Právě díky svému pražskému pobytu se Chris začal zajímat o české a slovenské piloty v perutích britského královského letectva. Jím psané nekrology o některých z nich vyšly v britském deníku Times a pro BBC Online napsal článek věnovaný českému válečnému pilotovi Josefu Františkovi.

Roger Darlington se začal zajímat o působení československých pilotů ve službách britského královského letectva poté, co získal přístup k rodinným záznamům českého válečného pilota Karla Kuttelwaschera, největšího stíhacího ´leteckého esa´ RAF.  V roce 1985 následně vydal knihu Night Hawk (Noční jestřáb), jež byla v češtině uvedena na trh až roku 1993, a v roce 2017 se dočkala i druhého anglického vydání. Kapitán letectva Karel Kuttelwascher vybojoval všech svých 18 vítězství ve službách 1. perutě RAF, kniha ale pojednává o všech čtyřech československých stíhacích perutích, známých pod čísly 310 až 313. Podrobnější informace o Rogeru Darlingtonovi a českých letcích RAF naleznete na webových stránkách: http://www.rogerdarlington.me.uk.

----------------------------------------

Vstupné: £7 + rezervační poplatek

Rezervace zde

----------------------------------------

The Rape of Czechoslovakia, Jiří Weiss, 17’
Žalozpěv za okupované Československo

The Czech Army in England, 1940, 8’
Výjevy z každodenního života československé armády a letectva na zámku Cholmondeley
Film je možné shlédnout na webových stránkách IWM zde

The Czechoslovaks March On
, Karel Lamač, 1943
Humoristický komentář výjevů ze života československých vojáků v Británii, ve službě i mimo ni

The Fighter Pilot, Jiří Weiss, 1943, 8’
Poděkování českým pilotům ve službách RAF
Film je možné shlédnout na webových stránkách IWM zde

Day and Night, Jiří Weiss, 1945, 17’
Typický den v životě mužů z 311. bombardovací perutě, pobřežní velitelství (Československé letectvo)
Film je možné shlédnout na webových stránkách IWM zde

----------------------------------------------

Akce je organizována Českým centrem Londýn ve spolupráci s Imperial War Museum a Národním filmovým archivem.


Přednáška je součástí celonárodního festivalu umění Insiders/Outsiders, probíhajícího od března 2019 do března 2020, věnovaného emigrantům z nacisty okupované Evropy a jejich uměleckému přínosu britské kultuře. 
Fotografie z filmu Jiřího Weisse Stíhač, zdroj: NFA.

 

 

Místo konání:

Czech Embassy Cinema, 26 Kensington Palace Gardens, London W8 4QY

Datum:

7.5.2019 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala