Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.1.2018

Někde ještě svítí slunce: Dětství ve stínu holocaustu

Strhující paměti psané v první osobě přítomného času sledují očima mladého Michaela stále otřesnější vývoj událostí v nacisty okupovaném Československu mezi lety 1939–1945.

Zpočátku v desetiletém Míšovi roste pocit nespravedlnosti, vůči níž protestuje slovy: „Každý den nějaký nový předpis a horší jídlo a žádný fotbal.“ Když německá armáda obsazuje Prahu, sleduje pochodující vojáky spíš zvědavě než vyděšeně, dokud ovšem nezahlédne manželský pár, který páchá sebevraždu skokem z balkónu a až do poslední chvíle se drží za ruce. Pak už je jen čím dál hůř: ghetto, žluté hvězdy, vražda otce, vzrůstající pocit nebezpečí, hlad, ponížení. To vše vrcholí příjezdem rodiny do Terezína. Tam se Míša připojí ke skupině čtyřiceti chlapců, kteří žijí, pracují a hrají si pod přísným, avšak starostlivým dohledem mladého muže jménem Franta, který jim říká Nešarimové a vede je k vysoké morálce: „Nesmíme dopustit, aby nás cokoli připravilo o naši lidskost.“ Vynalézavost, láska k bližnímu a odvážný vzdor, kterými se Míša, jeho matka, Franta a další postavy vyznačují, vykreslují na pozadí neustále se horšících poměrů výmluvný odkaz lidské odolnosti.

Společně s uznávaným spisovatelem Toddem Hasak-Lowym vytvořil Michael Greuenbaum nezapomenutelonou autobiografii, ve které svůj inspirující příběh plný naděje sdílí s mrazivou autentičností.  Michaelův příběh doplněný o nespočet fotografií a původních dokumentů představuje klíčový zdroj informací ve světě holocaustové literatury.

Napsal Michael Gruenbaum, spoluautor Todd Hasak-Lowy.

Knihu přeložil Jiří Zbořil.

Chci koupit knihu v češtině

Chci koupit knihu v angličtině

 


 

 

 

Místo konání:


Datum:

15.1.2018

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala