Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.11.2018 - 15.5.2019

Spotlights: Markéta Luskačová

Uznávaná česká fotografka Markéta Luskačová představí v galerii Tate Britain stručné ohlédnutí za svou prací. Je první českou umělkyní prezentovanou v rámci pravidelně obměňované expozici Spotlights, kde vystaví přes šedesát fotografií zachycujících pět desetiletí, během kterých fotografovala denní život v Československu a ve Velké Británii.

Luskačová žije a pracuje v Londýně. Narodila se v Praze, kde vystudovala sociologii kultury na Karlově univerzitě a fotografii na pražské FAMU. Od roku 1968 pracuje jako fotografka na volné noze. Práce na souboru Poutníci ji zavedla do slovenské vesničky Šumiac, kde fotografovala život poklidných vesnických komunit relativně nedotčených komunistickým režimem. V roce 1971 byl soubor Poutníci vystaven v pražském Divadle za branou, kde  si ho vyhlédl šéfredaktor časopisu Creative Camera Colin Osman, který přijel na návštěvu z Londýna. Její dílo zveřejnil ve svém časopise a Markétina práce tak získala mezinárodní pozornost. Sbírka byla později k vidění také v Londýně ve Victoria & Albert Museum v roce 1983.

Po své emigraci do Londýna se ve svých portrétech londýnského života soustředila na to, jak se město mění. Vše, co svědomitě vyfotografovala v sedmdesátých, osmdesátých a devadesátých letech, v menší míře pak od devadesátých let do dnes, zaznamenává měnící se tváře londýnského pouličního života – ať už pouličních umělců na Portbello Road nebo židovských trhů a dětí hrajících si na ulici.

V roce 1991 měla Markéta v galerii Whitechapel samostatnou výstavu nazvanou Fotografie ze Spitalfields. Tato výstava utvrdila její reputaci skvělého fotografického talentu.

Kolega, fotograf Roger Mayne, jí kdysi dávno řekl: „Záměrem musí být pořídit záznam a až když se náhodou povede pořídit správný záznam ve správnou chvíli, může vzniknout umění.“ A v případě Luskačové se tak opravdu stalo.

INFO: 
http://www.theheroinecollective.com/marketa-luskacova/
https://www.theguardian.com/artanddesign/2012/aug/22/marketa-luskacova-best-photograph

Akce je součástí CZECH100, festivalu českého filmu, divadla, výtvarného umění, designu a hudby pořádaného Českým centrem Londýn u příležitosti oslav 100. výročí založení Československa (28. října - 9. prosince 2018).
Foto: Markéta Luskačová: Edward s hodinami, Trh v Cheshire Street, Londýn 1983

 

 

Místo konání:

Tate Britain, Room N. 93, Millbank, Westminster, London SW1P 4RG

Datum:

Od: 5.11.2018
Do: 15.5.2019

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala