Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.5.2016 - 5.6.2016

Steina & Woody Vasulka. Machine Vision

Komorní výstava mapující práci Steiny a Woodyho Vasulkových, průkopníků elektronické a digitální obrazové produkce. Jejich úsilí spočívá v neutuchajícím dialogu s přístroji - od klasických televizních obrazovek fungujících na bázi katodové trubice až po digitální počítačové systémy - neboť elektronický signál považují za umělecký prostředek. Ve výstavních prostorách Raven Row budou představeny ukázky jimi zpracovaných analogových videí a experimentů s optickými médii či digitálními procesory. Na jejich pozadí bude odhalen způsob, jakým Vasulkovi pracovali od začátku 70. až do 80. let, odhalovali virtuální styly obrazové výroby, ve své době teprve tušené, dnes již převládající.

Po setkání v Praze roku 1962 se Vasulkovi o tři roky později přestěhovali do New Yorku, kde do začátku 70. let začali pracovat téměř výhradně jen se strojovým zpracováním obrazu. Jejich rané seznamování se s touto technikou probíhalo, jak dnes sami popisují, spíše ve smyslu “konání bez odborného dozoru”, kdy společně s dalšími umělci usilovali o úpravu a pozměnění zvuku a       průběhu křivky signálu v reálném čase za účelem vytvoření iluzorních obrazů ve virtuálním prostoru. Často spolupracovali se síťovými inženýri, hudebníky a umělci, vynalezli nová elektronická a digitální zařízení umožňující tvorbu videí, kupř. Noisefields (1974).

Woody původně pracoval jako filmař, zatímco Steina vystudovala hru na violoncello, a tyto jejich vlastní styly jsou patrné i v jejich individiuálním přístupu. Steinina elektro-opticko-mechanická instalace Machine Vision (1978), jež je součástí výstavy, poukazuje na tělo pozorovatele a demonstruje na něm poetické pojetí času, zatímco Woodyho věděcko-analytický pohled je evidentně patrný v jeho studiích z let 1977-2016 nazvaných Waveform Studies .

Kurátorem výstavy je Amy Budd, zástupkyně ředitele výstavní síně Raven Row a Kristin Scheving, ředitelka Vasulka Chamber. Výstava je pořádna ve spolupráci s Vasulka Chamber, Centrem mediálního umění islandské Národní galerie.


Doprovodné akce

Ina Blom: Video as collaborator. The new spaces of (creative) work, followed by Steina, via Skype from Santa Fe, in conversation with Amy Budd
Čtvrtek 26. května, 18:30

Chris King: Video Circuits

Čtvrtek 2. června, 18:30

http://www.ravenrow.org/

 
Úvodní fotografie:
Steina and Woody Vasulka
Noisefields, 1974
Fotgografie z videa, 12:05 min
Za laskavého zapůjčení umělci, Vasulka Chamber a National Gallery of Iceland 

 


Místo konání:

Raven Row, 56 Artillery Lane, London E1 7LS

Datum:

Od: 19.5.2016
Do: 5.6.2016

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala