Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.5.2013 - 3.6.2013

Výstava stuckistů: Stuck between Prague and London

Expozice představí díla pěti předních reprezentantů stuckismu z pěti různých stuckistických skupin, včetně zakladatele směru, Charlese Thomsona. Součástí výstavy budou také obrazy úspěšných českých stuckistů Jiřího Hauschky a Jaroslava Valečky, o jejichž díla je vzrůstající zájem mezi sběrateli.

Vedle Charlese Thomsona budou na výstavě k viděné obrazy dalších dvou britských autorů - Paula Harveyho a Edgewortha Jonhstona. Výstavu bude reprezentovat katalog o rozsahu téměř 200 stran s předmluvou významného britského kunsthistorika Edwarda Lucien-Smithe, autora známé knihy Art Today. „Neexistuje něco jako definovatelný stuckistický styl, zavedený nějakým uměleckým guru nebo skupinou uměleckých guru. V rámci opozice vůči konceptuálním uměleckým dílům, která jsou pouhou intelektuální konstrukcí, ba co víc v rámci opozice vůči umění, které za umělce vyrábějí druzí a ne on sám, stuckisté sami vytvářejí to, co je jejich tvůrčí duch nutí dělat,“ říká Lucien-Smithe o stuckistickém hnutí.

 

vernisáž 18:00 28. května 2013


Charles Thomson,
spoluzakladatel a hybná osobnost stuckistického hnutí, se na výstavě bude prezentovat svým novým cyklem, ve kterém zpracovává klasická témata jako portrét, či zátiší výrazně expresivní formou s důrazem na barevný účinek obrazu. Paul Harvey představí svá ironická díla s odkazy na Art deco, Alfonse Muchu a pop art. O svých dílech říká, že jsou duchem punková a formou klasická. Edgeworth Jonhstone pro změnu odhalí obrazy, ve kterých pracuje s klasickými figurálními náměty, které podává výraznou expresivní formou s důrazem na práci s barvou.

Jaroslav Valečka představí své expresivně laděné, baladické krajiny a figurální motivy. Jeho obrazy jsou inspirované krajem bývalých Sudet a pohybují na hraně mezi skutečností a snem. Obrazy Jiří Hauschky také balancují mezi realitou a fikcí. Ve své práci používá kombinace reálných a abstraktních prvků, které vytvářejí zvláštní snový svět.

Stuckismus založili Charles Thomson a Billy Childish v roce 1999 jako skupinu 12 umělců, aby propagovali současnou figurální malbu v opozici ke konceptuálnímu umění. Od té doby se ze stuckismu stalo mezinárodní hnutí, které sdružuje 233 skupin v 52 zemích světa. Zjednodušeně můžeme říci, že stuckismus si po téměř 14 letech své existence vydobyl své místo v dějinách umění.

Více informací na:
www.stuckism.com

www.jirihauschka.com

www.valecka.eu

 

Místo konání:

Nolias 11 Gallery, 56 Stamford Street, London SE1 9LX

Datum:

Od: 28.5.2013
Do: 3.6.2013

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala