Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.2.2020 19:00

Tango Salon + diskuse s Janou Bokovou a Lesliem Megaheyem

Slavné Buenos Aires se sice ještě stále vzpamatovává z ekonomické krize, avšak každodenní utrpení místních obyvatel paradoxně přispělo k jednomu z největších revivalů tanga. Film Tango Salon Jany Bokové můžeme vnímat dvěma způsoby. Zaprvé jako dokument o hudebním souboru Buena Vista Social Club plný skvělé hudby a tance, který se odehrává v jednom z nejstarších tanečních sálů pro tango v Buenos Aires – legendárním klubu Confitería Ideal. Zadruhé jako příběh znázorňující tango jakožto vzdorovitý politický čin, při kterém se lidé odmítají jen tak vzdát a stát se oběťmi pokračující chudoby v zemi. Tak či onak oslavuje Jana Boková životy milovníků tanga, ať už starších, místních, učitelů, cizinců, či jakýchkoli jiných hvězd ve věku mezi 20 a 80, zkrátka všech, kteří jsou ochotni podělit se o své vášnivé příběhy o lásce, rodině, národu a mnoha dalších, a dokazuje, jak spolu politika a estetika neoddělitelně souvisejí.

Argentina / Spojené království, 2004, 70 min, anglické titulky

Nebýt soumraků a nocí, jež obklopují Buenos Aires, žádné tango by nikdy nevzniklo.

J. L. BORGES 

V klubu Confitería Ideal na vás dýchne atmosféra věčné lásky, která je doprovázena orchestrální hudbou z dvacátých let a melodiemi tango kapel, jež zde zněly ve čtyřicátých a padesátých letech minulého století. Sílu atmosféry navíc doplňují vznášející se sny básníků, kteří u svých stolů znovuobjevovali celý svět… Socioekonomickou realitu dnešní Argentiny lze pociťovat s každým krokem, s každou taneční figurou. Duše argentinského tanga nám připomíná jejich talent přežít – talent, který jim skrz nostalgii a nadčasovost umožňuje zůstat nezničitelnými.
Jana Boková

Po projekci bude následovat diskuse s režisérkou Janou Bokovou a Lesliem Megaheyem, bývalým vedoucím hudebních a uměleckých pořadů BBC

Filmová režisérka Jana Boková od roku 1968 střídavě žije v Londýně, Paříži a Buenos Aires a své filmy točí v angličtině, francouzštině, španělštině a češtině. Tato česká rodačka opustila svou domovinu v roce 1968 po invazi sovětských vojsk a dokončila svá studia v Paříži, kde získala doktorát v oboru umění se specializací na fotografii a surrealismus. Poté v USA fotografovala pro časopis Rolling Stone a následně se přestěhovala do Anglie, kde začala studovat na National Film School. Jako filmová režisérka debutovala v roce 1975 s kriticky uznávaným snímkem Militia Battlefield. Pro dokumentární série BBC Omnibus a Arena pravidelně točila mezinárodně oceňované snímky. Na působivý seznam jejích více než 20 dokumentů patří: Jen o jednu válku víc (1977), Marika a Marevna (1977–1978), Obývací pokoj (1978), Tak se vidím (1979), Utíkat s Quinnem (1980), Dallas, velký obchod (1981), Lidé ze Sunsetu (1983), Havana (1989–90), Avignon (1999), Eric Clapton! (2002), Tango Salon (2004) a Bye Bye Shanghai (2008). Také natočila celovečerní hrané filmy Hôtel du Paradis (Francie, 1986), promítaný na Filmovém festivalu v Cannes, a Deník na povídku (Diario para un cuento, Argentina, 1998). V roce 1979 promítalo její rané dokumenty kino National Film Theatre v Londýně, za její kompletní tvorbou se v roce 2002 ohlédlo pařížské muzeum Cinémathèque française, v roce 2012 Národní filmový archiv v Praze a v roce 2018 Muzeum kinematografie v Buenos Aires.

Leslie Megahey, bývalý vedoucí hudebních a uměleckých pořadů BBC, byl jedním z prvních redaktorů dokumentární série Arena a zároveň se podílel na produkci několika z prvních televizních filmů Jany Bokové pro dokumentární sérii BBC1 Omnibus. Psal televizní dramata i dokumentární dramata a v londýnském West Endu a na Broadwayi režíroval opery a divadelní hry. Napsal a zároveň režíroval snímek pro BBC/Miramax s názvem Hodina prasete a v poslední době pracuje jako scénárista a konzultant pro hollywoodské celovečerní filmy. Je držitelem ceny BAFTA, ceny Prix Italia, ceny BANFF, ceny Filmového a televizního festivalu v New Yorku a také ceny Mezinárodního festivalu filmů o umění FIFA v Montrealu za celoživotní dílo.

VSTUP ZDARMA, REZERVACE PŘES EVENTBRITE
Vstup se otevírá v 18:30.
Sedadla si nelze rezervovat. Pokud si nejpozději deset minut před zahájením projekce nevyzvednete své vstupenky, budou určeny k volné distribuci.

Součástí Zaostřeno: Jana Boková

Vstup do kina je přes recepci Velvyslanectví České republiky v Londýně na adrese 26 Kensington Palace Gardens, Londýn, W8 4QY. Vchod je z ulice Bayswater Road. Vezměte prosím na vědomí, že prostor není bezbariérový.


Místo konání:

Czech Centre at the Czech Embassy Cinema, 26-30 Kensington Palace Gardens, Kensington, London, W8 4QY

Datum:

27.2.2020 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala