Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.4.2017 19:00 - 22:00

Thanatopolis II: Večer se skupinou Autopsia

***Prezentace nového CD - hudba a film. Přednáška Alexe Monroea - kniha od Divus*** Estetická odměřenost, pseudo-bombastická hudba a elitářský hermeticismus - tyto charakteristické prvky fascinující a znepokojující tvorby skupiny Autopsia se mohou zdát ne zcela slučitelné s 21. stoletím. Reprezentují však více než pouhý odraz cizích zlých snů, na něž můžeme v poklidu zapomenout?

Tvorba skupiny Autopsia ve skutečnosti vyjadřuje všudypřítomný potenciál ke katastrofě a kolapsu, a je tak méně vítanou a zároveň čím dál tím více potřebnou připomínkou našich současných reálných soukromých technologických utopií. Jestliže „20. století je mrtvé,“ znamená pak 21. století život ve smrti? Čím Autopsia - nejzáhadnější z industriálních uměleckých projektů jež má kořeny v Londýně a strávila formativní léta v bývalé Jugoslávii a téměř dvě desetiletí v Praze -  přispívá ke kultuře 21. století?

Thanatopolis je první knihou v anglickém jazyce, jež analyzuje tajnostmi opředenou práci skupiny Autopsia. Jaký je v dnešní době význam jejího záměrně nejasného díla? Na Západě otřeseném post-faktuální politickou scénou se ztrácí spojení mezi technickými výtvory a technickou znalostí. Vědomosti budí nedůvěru a automatizace je vnímána jako nevinná. Mají však tyto v čase zastavené vizuální techno-archetypy v současné době silnější význam? Možná právě dnes jsou více než sofistikovaným výstražným komentářem na jugoslávský terminální hyper-modernismus, ale též vyjádřením k na naši vlastní zastarávající kultuře a jejím pokusům současně vyvolat a zastavit smrt. Thanatopolis.

Alexei Monroe je spisovatel a kulturní teoretik specializující se na industriální kulturu, umění a kulturu bývalé Jugoslávie a elektronickou hudbu. Je editorem knihy „Interrogation Machine Laibach and NSK“ (MIT Press, 2005), spolueditorem „State of Emergence“ (Ploettner Verlag, 2011) a též autorem „Test Dept Total State Machine“ (PC Press 2015). Pracuje jako programový ředitel ve First NSK Citizens’ Congress a též jako člen organizační komise na 2nd NSK State Folk Art Biennale.

divus.org.uk | shop@divus.org.uk

Vstup £8 / £6 (zlevněné vstupné)
Online rezervace

Událost na Facebooku


Partneři:

Místo konání:

I K L E C T I K, Old Paradise Yard' 20 Carlisle Lane, SE1 7LG London

Datum:

12.4.2017 19:00 - 22:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala