Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.6.2018 14:00

Film Doznání a diskuze s Petrem Blažkem a Ivanem Margoliem

Film Doznání oscarového režiséra Costa-Gavrase vznikl podle slavné stejnojmenné knihy Artura Londona. Zachycuje autentické svědectví jednoho z protagonistů monstrprocesu se „spikleneckým centrem“ Rudolfa Slánského v listopadu 1952. Režíroval jej oskarový Costa Gavras a hlavní role v něm ztvárnili Yves Montand a jeho manželka Simone Signoretová.

Děj se odehrává v padesátých letech v Československu, kde Artur zjišťuje, že ho sledují. Následuje zatčení, výslech, mučení. Netuší, čeho se dopustil, ale doznání se zdá nevyhnutelné. Jeho žena, která se snaží smířit s možností, že její manžel je zrádce, se zatím pokouší obejít politiku, aby zajistila jeho bezpečný návrat. I když se Artur snaží si co nejdéle udržet zdravý rozum, pomalu mu dochází, že je obětním beránkem. Strana ho připravuje na veřejnou pořážku, kterou bude sledovat celý svět.

Film je založen na skutečné události a knize Artura Londona, který ve vykonstruovaném politickém procesu v letech 1951-52 unikl trestu smrti. Napínavý politický thriller se zaslouženou nominací na Zlatý glób v kategorii Nejlepší cizojazyčný film za rok 1970.

Costa-Gavras, Francie/Itálie 1970, 138 min
Hrají: Yves Montand, Simogne Signoretová, Gabriele Ferzetti, Michel Vitold

--------------------

Po filmu následuje diskuze s Petrem Blažkem z pražského Institutu pro studium totalitních režimů a Ivanem Margoliem, synem Rudolfa Margolia, který byl v roce 1952 odsouzen k smrti. Debatu bude vést Dina Iordanova.

Ivan Margolius se narodil v Praze jako syn Rudolfa Margolia, který byl v roce 1952 během politických procesů odsouzen k smrti. V roce 1966 emigroval do Velké Británie, kde studoval architekturu, a poté pracoval pro architektonické firmy jako Foster and Partners, Skidmore, Owings and Merrill a Yorke Rosenberg Mardall . Mimo jiné je také autorem memoárů a knih a článků o umění, architektuře, strojírenství, designu a automobilové historii.

Historik Petr Blažek se specializuje na československé dějiny 20. století. Vystudoval Českou historii na Univerzitě Karlově a od roku 2010 působí na Ústvavu pro studium totalitních režimů v Praze. Nedávno začal pracovat na projektu, který se soustředí  na dějiny Společnosti za veselejší současnost – jednoho z opozičních spolků v Československu na konci osmdesátých let.

Dina Iordanova učí na Katedře filmových studií na skotské University of St Andrews a je uznávanou odbornicí na mezinárodní filmovou scénu, globální filmové společnosti, filmové festivaly a východoevropský a balkánský film. Vystudovala estetiku a filozofii v Bulharsku a poté pracovala v Kanadě, Spojených státech a Británii. Zde na univerzitě v St Andrews založila the Centre for Film Studies a nakladatelství St Andrews Film Studies. Momentálně se věnuje psaní monografie Change Management, která se zabývá reprezentací postkomunismu ve filmu, a zároveň edituje publikace Film Festivals and the Middle East a Film Festivals in Italy.

Vstupenky: £9/£7
Rezervace online


Součástí: 

HISTORIE NA PLÁTNĚ: 1918 – 2018

a


 

 

 

Místo konání:

Institut français du Royaume-Uni, 17 Queensberry Place, London SW7 2DT

Datum:

17.6.2018 14:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala