Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.2.2019 19:00

Temné kouty Prahy: beseda se spisovateli Markétou Pilátovou a Michalem Sýkorou a editorem Pavlem Mandysem

Tajuplné uličky, potemnělé dvorky a stinná zákoutí. Taková je Praha pohledem předních českých spisovatelů, pod jejichž rukama ožívají nejen krása a dějiny matky měst, ale i její temné stíny. Přijďte si poslechnout úryvky z antologie Praha Noir, umělecky přednesených a doplněných obrazovým a hudebním podkresem, a zůstaňte na následnou diskuzi s jejími spolutvůrci (nejen) o žánru noir.

Praha Noir je součástí knižní edice vydávané americkým nakladatelstvím Akashic Books. Tato populární série knih oslavujících žánr noir a tajuplné uličky velkoměst se již rozšířila o mnoho světových metropolí. Praha má tak po boku New Yorku, Amsterdamu či Istanbulu také zastoupení v literárním žánru noir. Pod tímto novým přírůstek do české literatury je podepsáno 14 předních českých spisovatelů.

----------------------------

21. ÚNORA 2019, 19:00 hod.
Velvyslanectví České republiky v Londýně, 26 Kensington Palace Gardens, Londýn W8 4QY

Vstupenky: £5 + rezervační poplatek
REZERVACE ONLINE

----------------------------

Markéta Pilátová (*1973)
Markéta Pilátová je spisovatelka, novinářka, autorka knih pro děti, překladatelka a hispanistka. Její knihy byly přeloženy do němčiny, nizozemštiny, polštiny, portugalštiny a španělštiny. Její prozaická prvotina Žluté oči vedou domů (2007) byla nominována na prestižní cenu Magnesia Litera a cenu Josefa Škvoreckého. Kromě beletrie pro dospělé píše také knihy pro děti, z nichž se největšího uznání dostalo titulům Víla Vivivíla a stíny zvířat (2009) a Kiko a tajemství papírového motýla (2010), rovněž nominovaného na cenu Magnesia Litera.

Michal Sýkora (*1971)
Michal Sýkora je odborným asistentem na Katedře divadelních, filmových a mediálních studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Zabývá se především žánry anglické detektivky a moderní beletrií a je autorem dvousvazkové monografie Vladimira Nabokova. Kromě dalších dvou literárněvědných děl má na svém kontě rovněž detektivní romány inspirované především britskou tvorbou z tohoto žánru. Tři z jeho knih (Případ pro Exorcistu, Modré stíny a Ještě není konec) se staly předlohou úspěšné televizní série ČT.

Pavel Mandys (*1972)
Pavel Mandys pracoval jako literární a filmový redaktor magazínu Týden a je editorem internetového časopisu iLiteratura.cz. Pravidelně přispívá svými články do Lidových novin, Hospodářských novin a nezávislého čtrnáctideníku A2. Je spoluzakladatelem a spoluorganizátorem výročních knižních cen Magnesia Litera, autorem knih Idiot a jeho návrat (spolu se Sašou Gedeonem, 1999), Praha město literatury (2012), 2x101 knih pro děti a mládež (editor a spoluautor, 2013) a editorem sbírky povídek Praha Noir (2016).

Besedu bude moderovat Julia Sutton-Mattocks, držitelka překladatelské ceny Susanny Roth za rok 2017, která tento rok dokončuje doktorské studium na univerzitách v Bristolu a Exeteru. Zabývá se vyobrazením medicíny v meziválečné české a ruské literatuře a filmu. Vyučovala anglicko-ruský překlad na University of Bristol a Queen Mary, University of London. Pokud se zrovna nevěnuje bádání, tráví každou volnou chvíli sborovým zpěvem. 

Za podpory 
 

Místo konání:

Czech Embassy Cinema, 26 Kensington Palace Gardens, London W8 4QY

Datum:

21.2.2019 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala