Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23.4.2017 19:00

Hoří, má panenko / Together

Formanova silná, mnohdy nepříjemná, společenská satira bude promítnuta společně s poetickým filmem Together Lorenzy Mazzetti. Tento napůl dokumentární snímek o dvou hluchoněmých se odehrává v londýnském East Endu a sestříhal ho Lindsay Anderson. Projekci doplní rozšířený úvod Dr Davida Sorfy, profesora z katedry Filmových studií na University of Edinburgh.


TOGETHER

Lorenza Mazzetti, 1956 | 52 min | černobílý snímek | 35mm
Together
se odehrává v londýnském East Endu - čtvrti, která je pověstná vybombardovanými částmi, úzkými uličkami, nábřežími, skladišti, trhy a tradičními hospodami. Hlavními postavami jsou dva hluchoněmí dokaři, kteří jsou kompletně odstřižení od okolního světa a jsou neustále pronásledováni skupinkou posmívajících se dětí. Vyobrazení každodenního života dělnické třídy a nový přístup k realismu je inspirován italským neorealismem a technikami, které používali režisérčiny přátelé z hnutí Free Cinema.

HOŘÍ, MÁ PANENKO

Miloš Forman, 1967 | 72 min | Barevný snímek | Digitalní
Milník české Nové vlny - Formanův první barevný film Hoří, má panenko - je kouzelnou komedií a zároveň provokativní politickou satirou. Zábavná sága o nepochopených dobrých úmyslech, příběh hasičského bálu, kde se všechno kazí – od soutěže krásy, na které neochotné účastnice ztrapní organizátory, po loterii, ze které jsou téměř všechny ceny ukradeny. Vzhledem k tomu, že byl snímek považován za reakci na tehdejší politickou situaci, byl po ruské invazi a Formanově emigraci do Spojených států označen za nevhodný a byl „navždy“ zakázaný.

DR. DAVID SORFA
Dr. David Sorfa je profesorem na katedře Filmových studií na University of Edinburgh a šéfredaktorem časopisu Film-Philosophy. Ve svých článcích se věnoval Michaelovi Hanekemu, Janu Švankmajerovi, české kinematografii a dalším filmovým tématům. Aktivně se také zajímá o filmovou filosofii a filmové adaptace. Snímek Hoří, má panenko komentuje v novém Blue Ray vydání filmu.

Vstupenky: £10 / £8 – zvýhodněné vstupné / £6 – cena pro členy
Pokladna: 02037847970
Online rezervace

Součást The Image Speaks: Miloš Forman and the Free Cinema Movement
(22. – 30. dubna 2017)

Akce je organizována Českým centrem a Close-Up Film Centre.

Ve spolupráci s Národním filmovým archivem, podpořeno společností Techo. 
 

 

 

Místo konání:

Close-Up Cinema, 97 Sclater St, London E1 6HR

Datum:

23.4.2017 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala