Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.10.2019 19:00

Vyšetřovatel: Démoni balkánské války

Během konfliktu v bývalé Jugoslávii byly spáchány nevýslovné násilné činy vůči civilistům, vojákům a válečným zajatcům. Jedním z mnoha míst, kde k násilí došlo, byla Ovčara, nedaleko Vukovaru, kde bylo srbskými polovojenskými jednotkami v listopadu 1991 popraveno a do masového hrobu pohřbeno 261 mužů, převážně Chorvatů.

Jedním z vyšetřovatelů, kteří měli za úkol najít a zatknout ty, kteří byli za tento masakr odpovědní, byl Vladimír Dzuro, bývalý vyšetřovatel vražd v Praze. Před anglickým vydáním jeho knihy Vyšetřovatel bude Dzuro mluvit ve Frontline o tom, jak on a jeho tým našli a zatkli jednoho z hlavních pachatelů, Slavka Dokmanoviće, starostu Vukovaru a prvního z dlouhého seznamu válečných zločinců souzených a usvědčených Mezinárodním soudním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY).

K Dzurovi se připojí Joanna Kornerová, prokurátorka Mezinárodního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v letech 1999–2004 a 2009–2012, která byla odpovědná za stíhání vysoce postavených vůdců obžalovaných ze závažných porušení mezinárodního humanitárního práva. Diskuzi bude moderovat Lindsey Hilsumová ze zpravodajského kanálu Channel4, která byla zpravodajkou na Balkáně v 90. letech a přinese tak i vlastní vhled do konfliktu. Jak úspěšný byl ICTY v potrestání těch odpovědných za válečné zločiny a zaručil spravedlnost pro oběti a přeživší jejich činů?

 Vstupné: £12.50/£10


Tato událost je organizovaná ve spolupráci s the Frontline Club.Recenze Vyšetřovatele:

„Vyšetřovatel je syrové a unikátní vyprávění z první ruky o mimořádné honbě za spravedlností tváří v tvář absolutní hrůze.“ – Julian Borger, novinář, držitel Pulitzerovy ceny, editor zahraniční rubriky v deníku The Guardian

 „Osobní výpovědi o vyšetřování válečných zločinů jako tento … vnáší život do abstraktního pojmu odpovědnosti a odhalují úskalí trestního soudnictví v mezinárodním prostředí.“ – Louise Arbourová, Vrchní prokurátorka Mezinárodního soudního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (1996–99)


Panelisté:

Vladimír Dzuro pracoval jako kriminalista mezi lety 1983 a 1995. Původně vyšetřoval násilné trestné činy u kriminální policie v Praze a později v Národní ústředně Interpolu v Praze. V roce 1994 se Vladimír aktivně podílel na práci United Nations Protection Force (UNPROFOR) v bývalé Jugoslávii. V dubnu 1995 začal desetileté působení v roli vyšetřovatele v Kanceláři prokurátora Mezinárodního soudního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu. Nyní Vladimír vede kancelář Úřadu pro vnitřní záležitosti OSN v New Yorku.

Joanna Kornerová pracovala jako seniorní prokurátorka u Mezinárodního soudního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v letech 1999–2004 a 2009–2012, kde stíhala vysoce postavené vůdce obviněné ze závažných porušení mezinárodního humanitárního práva. Přednášela mezinárodní humanitární právo iráckým soudcům a kambodžským obhájcům. V červnu 2004 byla jmenována Společníkem Řádu sv. Michala a sv. Jiří za službu pro Mezinárodní soudní tribunál pro bývalou Jugoslávii. Soudkyně Kornerová je od roku 1996 trenérem obhajoby třídy A. Byla vedoucí mezinárodní fakulty Rady advokátního tréninku Anglie a Walesu v letech 2005–2012. Organizovala a učila na mnoha kurzech tréninku obhajoby ve Velké Británii a v zahraničí.

Lindsey Hilsumová je editorkou mezinárodního dění na kanálu Channel4 News. Informovala o mnohých nedávných konfliktech včetně Sýrie, Ukrajiny a Arabského jara. V roce 2003 byla v Bagdádu během americké invaze do Iráku a v roce 1999 v Bělehradě při bombardování NATO. V roce 1994 byla při začátku genocidy jedinou anglicky mluvící korespondentkou ve Rwandě. Získala mimo jiné ocenění od Královské televizní společnosti, cenu BAFTA a v roce 2017 obdržela Patron’s Medal od Královské zeměpisné společnosti. Nedávno publikovala biografii In Extremis – Život válečné korespondentky Marie Colvinové. Její poslední kniha Písečná bouře; Libye v časech revoluce byla nedělníkem the Observer popsána jako „popis s historickou hloubkou odpovídající dramatickým reportážím“.

Foto: Vladimir Dzuro čte obvinění a práva obviněného ve verzi pro ICTY Slavku Dokmanovićovi. (Col. David S. Jones [Ret.]

 

Místo konání:

Frontline Club, 13 Norfolk Place, London W2 1QJ

Datum:

14.10.2019 19:00

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala