Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.11.2015 19:00

Pocta Vojtěchu Jasnému: Život schizofrenního básníka Alexandra Märze

Tato vysoce uznávaná televizní produkce se soustředí na život a utrpení Märze, který po diagnóze paranoidní schizofrenie tráví dlouhé úseky svého života v psychiatrické léčebně, proti které se bouří drobnými protesty a poezií. Film se zakládá na skutečných zprávách a svědectvích a je hlubokou kritikou represivní psychiatrie a utlačování osobitosti. Scénář je dílem Heinara Kipphardta, který předtím, než se stal jedním z představitelů poválečného dokumentárního divadla, pracoval v psychiatrické léčebně.

Vojtěch Jasný / Západní Německo / 1975 / 115 min / anglické titulky
s Ernstem Jacobim / Michaelem Hinzem / Rudolfem Wesselym

Vstupné: £3 / zdarma pro studenty a členy knihovny Goethe Institutu
www.goethe.de/london

MADE IN PRAGUE: Pocta Vojtěchu Jasnému
Retrospektivní přehlídka filmů u příležitosti devadesátých narozenin významného českého režiséra Vojtěcha Jasného, jehož tvorba významně ovlivnila filmy jako Heimat Edgara Reitze nebo Bílá stuha Michaela Hanekeho. Jasný v Československu, Rakousku, Západním Německu, USA a Kanadě natočil více než 50 filmů. Přehlídka začíná v kině Regent Street Cinema trojicí filmů oceněných na Filmovém festivalu v Cannes. Představuje klíčové filmy Jasného tvorby a poukazuje na šířku a různorodost jeho filmové tvorby, jeho distinktivní autorský přístup, poeticky styl a duchovní hodnoty.
Součást filmového festivalu Made in Prague, 3. – 29. listopadu 2015

Organizátorem festivalu Made in Prague je České centrum ve spolupráci s Regent Street Cinema, Goethe Institutem v Londýně, Rakouským kulturním fórem a organizací Bertha DocHouse. Festival probíhá za podpory Moravské galerie v Brně, Prof. Jiřího Voráče, z Fakulty filmových studií Masarykovy univerzity v Brně a Školy moderních jazyků Bristolské univerzity.
Zvláštní poděkování Vojtěchu Jasnému a Evě Suchánkové.

 

Místo konání:

Goethe Institut, 50 Princes Gate, Exhibition Road, London SW7 2PH

Datum:

10.11.2015 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala