Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.3.2019 18:30

Pražský Sokrates

Roku 1977 v Praze, v samém srdci Evropy, byl filosof Jan Patočka neočekávaně zvolen mluvčím Charty 77. Prohlášení, které neslo podpisy mnoha disidentů, bylo předáno vládním autoritám s cílem upozornit na hanebné porušování lidských práv a svobod komunistickou vládou tehdejšího Československa.

---------------------------------------------------

11. března 2019, 18:30
Regent Street Cinema, 307 Regent Street, Marylebone, London W1B 2HW

 ----------------------------------------------------

Za své odvážné počínání stihl Patočku stejný osud jako jím obdivovaného Sokrata: po zdlouhavém policejním výslechu se zhroutil vyčerpáním a následně zemřel ve věku 69 let. Byl to právě Patočka, kdo dle výroku Václava Havla ztělesňoval potřebu „žít v pravdě“ ve společnosti, která je založená na respektu a lidské slušnosti. A byl to rovněž on, kdo ze své pozice filosofa sehrál zásadní roli v pozdějším formování idejí nenásilných protikomunistických protestů roku 1989, takzvané Sametové revoluci.

Snímek Pražský Sokrates (The Socrates of Prague) nahlíží do života a mysli tohoto výjimečného muže pohledem několika studentů a přátel, kteří byli v 60. a 70. letech přímými svědky Patočkova intelektuálního a politického úsilí a sdíleli s ním jeho touhu po reformě společnosti i politiky poznamenané dramatickým koncem Pražského jara v roce 1968.

17 minut dlouhý snímek bude promítán společně s krátkým filmem, jenž vznikl díky Archivu Jana Patočky v Praze (s anglickými titulky). V rámci programu vystoupí Francesco Tava, docent na bristolské University of the West of England a autor knihy o Janu Patočkovi, Nicolas de Warren Nicolas, docent filosofie na Penn State University a specialista v oboru fenomenologie, a Graham Henderson, vedoucí publikace výboru z díla Jana Patočky v anglickém překladu, který vyjde v roce 2020 v nakladatelství Bloomsbury Publishers Ltd.

Tato akce by neměla chybět v diáři těm, pro něž společenské mravy a slušné chování nejsou jen prázdnými pojmy, a kteří usilují o zachování demokratických principů ve fungování naší společnosti v době, kdy je o demokracii pochybováno.

Organizátorem akce je Rimbaud and Verlaine Foundation ve spolupráci se School of Social Sciences na University of Westminster a profesorkou Debrou Kelly ze School of Humanities. Probíhá za podpory Českého centra v Londýně a Archivu Jana Patočky v Praze.

Tato akce je bezplatná, doporučujeme však rezervaci míst předem na e-mailu info@rimbaudverlaine.org.  Místa nejsou označená a budou přidělena těsně před začátkem akce.

  

Místo konání:

Regent Street Cinema, 307 Regent Street, Marylebone, London W1B 2HW

Datum:

11.3.2019 18:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala