Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.8.2016 - 31.8.2016

Tomáš Uhnák v Delfina Foundation

Český umělec a performer Tomáš Uhnák využívá gastronomie jako politického a sociálního nástroje. Člen uměleckého uskupení P.O.L.E. a spoluzakladatel Iniciativy Potravinové suverenity v České republice, která podporuje ekologické, solidární a participativní potravinové systémy. Zkoumá roli kuchařů ve společnosti a kulturní, politický a společenský význam gastronomických událostí pořádaných Českými prezidenty od roku 1989 až do současnosti. Uhnák pravidelně přispívá jako publicista do řady časopisů a novin. Jeho literární činnost se vztahuje také na oblast povídek, které byly začleněny například do Antologie Nejlepší české básně 2014.

Inspirován Situacionistickou psychogeografií a formátem Dérive – Tomáš Uhnák pro Nadaci Delfina uspořádá procházku po různých místech v Londýně a navrhne souvztažnosti tohoto města k potravinám a utváření města skrze městské farmy. Zaměří se mimo jiné na roli žen ve výrobě a distribuci potravin a vzdělávání, na politikum cukru a družstevnictví. Na základě svých zkušeností z Iniciativy Potravinové suverenity a výzkumu smlouvy TTIP umožní účastníkům projektu zapojit se do neformálních setkání s odborníky, zemědělci a aktivisty zabývajícími se novými perspektivami sociálních provázaností vedené skrze potraviny a umožní navštívit marginalizovaná místa, která však sehrávají důležitou společenskou úlohu.

Navazujícím projektem bude participativní příprava speciálního menu pro účastníky Dérive. Uhnák revitalizuje manifest "Proč nejíst hmyz?“ od Vincenta M. Holta z roku 1885, objasní Holtův původní zájem o hmyzí stravování ze socioekonomického hlediska a následně rozvede debatu o hmyzu jako budoucnosti stravy.

České centrum podporuje Tomáše Uhnáka při jeho čtyřtýdenní rezidenci v rámci programu The Politics of Food, Markets and Movements organizovaným Nadací Delfina. Náplní programu sdružujícího odborníky z celého světa je výzkum různorodých aspektů souvisejících s výrobou a distribucí potravin. 

http://delfinafoundation.com/


Tomáš Uhnák: Politika společenského zažívání a futurismus kari ze sarančat


Tomáš Uhnák: Entomofágie - skladba pro jednoho kuchaře, žesťové nástroje, housle, bicí a akustickou kytaru. (Spolu se skupinou Šoulet)


Místo konání:

Delfina Foundation, 29/31 Catherine Place, London SW1E 6DY

Datum:

Od: 18.8.2016
Do: 31.8.2016

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala