Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.5.2016 18:30

Tomáš Zmeškal - autorské čtení v Sheffieldu

Návštěva uznávaného českého spisovatele Tomáše Zmeškala slibuje jedinečný večer zahrnující autorské čtení v češtině i angličtině s následnou možností pokládání otázek autorovi.

Zmeškal je jednou z vycházejících hvězd současné české literatury. Narodil se v Praze v roce 1966 konžskému otci a české matce. V 80. letech byl členem undergroundové kapely Psí Vojáci vedené Filipem Topolem, avšak v roce 1987 emigroval do Anglie, kde vystudoval anglickou literaturu na King’s College London.

Zmeškalův první román Milostný dopis klínovým písmem vydaný v roce 2008 vyjde v květnu v anglickém překladu v nakladatelství Yale University Press pod jménem Letter in Cuneiform Script (přeložil Alex Zucker). Tento Zmeškalův debut psaný postmodernistickým útržkovitým stylem obdržel velmi pozitivní recenze, vyprávěje milostný příběh páru odloučeného zásahem státní bezpečnosti v době totality. Román byl nominován na cenu Magnesia Litera a obdržel cenu Josefa Škvoreckého v roce 2009 a Cenu Evropské unie za literaturu v roce 2011.

Oba další Zmeškalovy romány jsou autobiografické povahy. Jeho druhá kniha s názvem Životopis černobílého jehněte z roku 2009 vypráví o rasismu, který Zmeškal zažil na vlastní kůži v dobách komunismu. Druhý román Sokrates na rovníku sleduje Zmeškalovy osudy na výpravě do Konga za hledáním svého otce a odkrýváním rodinné historie. Zmeškal dnes žije v Praze.

Čtení je organizováno Czech and Slovak Society v Sheffieldu

Událost na FacebookuTomáš Zmeškal

Místo konání:
Waterstones, 24-26 Orchard Square, S1 2FB Sheffield
Datum:

11.5.2016 18:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala